En sevdiğiniz sanat dalı hangisidir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.07.2020 tarih ve 01:08 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. En sevdiğiniz sanat dalı hangisidir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Aslında sanat dallarından birçoğunu seviyorum. Bu eserlere, bu eserleri meydana getiren kişilere hayranlık duyuyorum. Eski sanat eserleri olsun, yeni eserler olsun onları izlemekten, hakkındaki malumat edinmekten oldukça hoşlanıyorum. En sevdiğim sanatlar ise görsel sanatlar. Resim, heykel, grafik, süsleme sanatları, hat sanatı, mimari. En sevdiğim mimari yapıt Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii. O kadar görkemli bir yapı ki adamın nutku tutuluyor. Ankara Etnografya Müzesi ve Resim Heykel Müzesi de hem mimari açıdan bununla beraber arasında sergilenen eserler bakımından en sevdiğim yerler. Resim Heykel Müzesini üç kere gezdim fakat yine dolaşmak istiyorum. En beğendiğim ressamlar ise Abidin Dino ve Turgut Zaim. Abidin Dino’nun tek çizgi ile birçok şeyi anlatması beni oldukça etkiliyor. Turgut Zaim’in o koca gözlü hanım portreleri de beni büyülüyor.Görsel sanatları niçin bu kadar sevdiğimi bilmiyorum. Bu eserlerde gördüğüm estetik, derinlik, duygu beni etkiliyor, fanatik bırakıyor.Aslında edebiyatı da oldukça seviyorum. Roman, hikâye, seyahat yazısı, anı şeklinde eserleri okumak, yaşamadığım yaşamların içerisine götürüyor beni. İnsanlar bu koca koca romanları iyi mi kurguluyor, iyi mi heyecanla okumamızı sağlıyor? Bilgiyi, olayı, hayali, kurguyu bir araya getirip bir yapıt ortaya koyuyorlar ben fanatik oluyorum. Mesela Yaşar Kemal,” İnce Memed” bir solukta okuyorsunuz. Sonra Orhan Veli, iyi mi ince ince duygulandırıyor insanı. Sonra Cahit Sıtkı, nasılda gülümsüyor ölüme.

Anahtar Kelimeler : Aslında,sanat,dallarından,birçoğunu,seviyorum.,Bu,eserlere,,bu,eserlerimeydana,getirenkişilere,hayranlık,duyuyorum.,Eski,sanat,eserleri,olsun,,yeni,eserler,olsun,onları,izlemekte..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar