Fatih’in, gizlenen halka İstanbul’da serbestçe dolaşmalarını emretmesi Osmanlıların hangi siyaseti ile açıklanabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 02.08.2020 tarih ve 00:22 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Fatih’in, gizlenen halka İstanbul’da serbestçe dolaşmalarını emretmesi Osmanlıların hangi siyaseti ile açıklanabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlı Devleti İslam dininin ‘’ Allah indinde hak din İslam’dır’’ düsturuna o şekildeki inanç ve itaat etmiştir ki devletin siyaset ve toplumsal siyasetinde İslam dininin hükümlerini devletin anayasası hassasiyetiyle uygulamışlardır. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’ u fethiyle Rum halkta tehlike ve ürkü yaşanmıştır. Halkın Ayasofya başta olmak suretiyle şehirdeki kiliselere sığınması üstüne Fatih Sultan Mehmet Han kendisine itaat etmeleri karşılığında dini özgürlüklerini ve günlük yaşamlarını garanti dibine almıştır. Bu haset ve kin duygularından uzak yaklaşımın altında Osmanlı Devletinin anayasası olarak kabul etmiş olduğu İslam hukukunun hoşgörüye dayalı emirleri yatmaktadır.Osmanlı devleti fetihlerini gerekçelendirirken Allah’ın insanoğlu üstüne kıldığı hak din olarak İslam’ın insan fıtratına en müsait din olduğuna sarsılmaz bir inançla dini dünyaya yaymayı amaçlayan bir düşünceye sahiptiler. İslam’ın acıma ve hoşgörü telkin eden emirleri Osmanlı Devletinin İslam’la bütünleşmiş olan yönetimsel yapısında devletin mevcudiyet ve mutluluk sebebi olarak görülürdü. İslam dininin dini benimseyen, benimsemeyen tüm insanoğlu üstündeki bu yaklaşımı Osmanlı Devleti için hem Allah’ın emri aynı zamanda cihan hâkimiyetinin anahtarıydı. Dinin varlığı ve büyüklüğünü kendi varlığıyla eş tutarak adamın refahını devletin refahı olarak karar veren bir anlayışa haiz olan Osmanlı Devleti gayrimüslim halkın büyük takdirini kazanmış, İslam saadetinin üzerlerinde tecelli etmesini amaç edinmiştir. Buna genel hatlarıyla İslam’ın tolerans siyasetinin Osmanlı Devlet ve yaşam nizamını düzenlemesi denilebilir.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,Devleti,İslam,dininin,‘’,Allah,indinde,hak,din,İslam’dır’’,düsturunao,şekildekiinançve,itaat,etmiştir,ki,devletinsiyaset&nb..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar