Geleneksel Türk sporlarından hangilerini biliyorsunuz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.07.2020 tarih ve 00:35 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Geleneksel Türk sporlarından hangilerini biliyorsunuz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Ata sporlarımız içinde en bilineni doğal olarak ki yağlı güreştir. Yağlı güreş olimpiyatlarda ve yarışmalarda dövüş sanatları içinde değerlendirilmektedir. Ayrıca yağlı güreş, tarihteki en eski sporlardan biridir. Farklı stilleri ve türleri olan sporda rakibe herhangi bir darbe vurulmaz. Güreşçiye pehlivan, güreşilen alana er meydanı denmektedir. Müsabakalar her senenin Haziran ayında Edirne’nin Sarayiçiilçesinde yapılmaktadır. Ayrıca zamanı Kırkpınar Güreşleri, Süleyman Paşa komutasında, bir gece Çanakkale Boğazı’nı geçerek, Gelibolu’ya çıkan ve Rumeli fetihlerine katılan kırk Müslüman Türk’ü anmak için de yapılır.Güreşin yanı sıra, cirit atma, matrak ve okçulukta ata sporlarımızdandır.Türk tarihinde at üstünde oynanan cirit, ferdin süngü ve ciridini rakibine isabetli bir biçimde atmasını sağlamak amacıyla yapılmaktaydı. Savaşta hem düşmana zarar vermeyi bununla birlikte at üzerinde dengede durmayı amaçlayan harp sanatı niteliğindedir. Hali hazırda Kars, Ardahan, Uşak ve Erzurum’da yaygın olarak oynanır.Askeri bir spor dalı olan matrak, 16. Yüzyılda ilk kez Matrakçı Nasuh Efendi tarafınca kurallarıyla bir spor haline getirilmiştir. Vaka-i Hayriye ile birlikte yasaklanan bu oyun, unutulmaya yüz tutmuştur. Fakat 2010 senesinde Efkan Çalış tarafındanTürkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’na bağlanarak yine yeni kurallar dahilinde yine günümüze getirilmiştir.Son olarak okçuluk ve bilhassa at üstünde okçuluğun önemi tarih öncesi zamanlara kadar uzanmaktadır. MÖ 5000 yılından itibaren Altay ve Tanrı Dağları etrafında ortaya çıkmıştır. Daha sonrasında ise, İç Asya’ya tamamen hâkim olan “Atlı Bozkır Kültüründe” atlara ve okçuluğa büyük ehemmiyet verilmiştir.

Anahtar Kelimeler : Ata,sporlarımıziçindeen,bilinenidoğal,olarakki,yağlı,güreştir.,Yağlı,güreş,olimpiyatlarda,ve,yarışmalarda,dövüş,sanatlarıiçinde..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar