Hz. Ömer Döneminde meydana getirilen teşkilatlanma emekleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 01:36 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Hz. Ömer Döneminde meydana getirilen teşkilatlanma emekleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hz. Muhammed’in (sav) vefatından sonrasında Dört Halife süreci başlar. İlk halife Hz. Ebubekir (ra), ikinci halife Hz. Ömer’dir(ra). Hz. Ömer döneminde devlette teşkilatlanmalar laf mevzusu olmuştur. Teşkilatlanmanın ilk adımları yönetimsel yapılanmada gerçekleştirilmiştir. Çünkü meydana getirilen fetihlerle devletin sınırları oldukca genişlemiştir ve yönetimin sıhhatli ilerleyebilmesi için bir sisteme gereksinim duyulmuştur. İdari anlamda öncelikle ülke toprakları yönetimsel birimlere ayrılmış ve bu birimlerin başına valiler atanmıştır. Fetihlerin artış göstermesi, devletin sınırlarının genişlemesi bununla beraber askeri yapıda da düzenlemeler ve teşkilatlanmayı getirmiştir. Askeri alandaki teşkilatlanmada;İslam tarihinin ilk tertipli orduları kurulmuştur.
Askeri ikta sisteminin temelleri atılmıştır. Böylece yeni toprakların bereketli kullanılması amaçlanmıştır.
Fethedilen topraklardan ve arazilerden elde edilmiş vergiler ve öteki gelirleri, askerlerin ve öteki devlet görevlilerinin hizmetlerine mukabil olarak verilmeye başlamıştır.
Ordugah şehirleri kuruldu.
Fethedilen yerlerde İslam’ın daha iyi yerleşebilmesi için Arabistan’dan getirilen aileler yerleştirilmiştir.
Askeri posta teşkilatı kurularak iletişim hızlandırılmıştır. Askeri posta teşkilatı yardımıyla ordular daha yakından takip edilebilmiş, banliyö ile merkezin bağları daha rahat kurulmuştur.
Devletin teşkilatlanmasına ehemmiyet veren Hz. Ömer, ekonomik alanda da teşkilatlanmıştır. Buna göre:

Vergiler sistemli hale getirilmiştir.
Beytülmal ismi verilen devlet hazinesi oluşturulmuştur.
Toplanan vergiler sistemli olarak toplanmaya başladı.
Hicri takvim oluşturuldu.
Teşkilatlanma yardımıyla devlette bir seviye gerçekleştiren Hz. Ömer, hukuk alanında da yeni teşkilatlar kurmuştur. Adli sistem kurmuş, mahkemeler oluşturmuş ve illere kadılar belirleme etmiştir.

Anahtar Kelimeler : Hz.,Muhammed’in,(sav),vefatındansonrasındaDört,Halifesürecibaşlar.,İlk,halife,Hz.,Ebubekir,(ra),,ikinci,halife,Hz.,Ömer’dir(ra).,Hz.,Ömer,d&o..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar