Hz. Osman Döneminde Müslümanlar içinde ilk ayrılıkların çıkmasının sebepleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 31.07.2020 tarih ve 00:21 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Hz. Osman Döneminde Müslümanlar içinde ilk ayrılıkların çıkmasının sebepleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hz. Osman, halife olduğu için İslam devleti birtakım ekonomik sıkıntılar yaşamaktaydı. Daha önceki yıllarda Medine’den uzak yerlere askeri harekatlar yapılması, fethedilen yerlere meydana getirilen harcamalar, fetihlerin yavaşlaması şeklinde nedenler ekonomik sıkıntının sebeplerinden bazılarıdır. Yaşanan ekonomik krizden ötürü Hz. Osman, halka bağlanan maaşlardan bir kısmını kesmiş, vergileri artırmıştır. Ekonomik birtakım yaptırımların olması halk tarafınca pek de iyi karşılamamıştır. Hz.Osman’ın mühim valiliklerden kimilerine kendi akrabalarını getirdiği, kendi kabilesini kayırdığı iddiaları halkta tepkiler oluşturmuştur. Hz. Osman’ın belli bir gruba imtiyaz yaptığına dair yorumların yapılmasını fırsat bilen Yahudi asıllı Abdullah b. Sebe başkanlığında bir öbek Mısır ve Kufe’de isyanlar çıkarmıştır. Çıkan isyanlarda Yemenli yahudi El- Gafıki Hz. Osman’ı şehit etmiştir. Yaşanan isyanlar ve Hz. Osman’ın şehit edilmesi Müslümanlar arasındaki ayrılıkların başlangıcı olmuştur.Sonra halife Hz. Ali zamanında, Hz. Osman’ın şehit edilmesinden ötürü olup biten iç karışıklıklar vardı. Hz. Ali, Hz. Osman zamanındaki karışıklıklara niçin olan valileri görevlerinden alarak faaliyetlerine başlamıştır. Hz. Zübeyr ve Talha, Hz. Osman’ın katillerinin bulunmasını ve cezalandırılmasını istemişlerdir. Hz. Ali ise suçlu ile suçsuzun net olarak ayırmadan vereceği kararda masumların da zarar görebileceği kaygısı ile davranışlarında ölçülü davranmıştır. Yaşanan gerginliği Hz. Muaviye tırmandırmıştır. En nihayetinde Hz. Aişe, Hz. Talha ve Zübeyr’in, Hz. Ali’ye karşı olduğu Cemel Vakası gerçekleşir. Cemel olayı İslam dünyasındaki ayrılıkların kilometre taşıdır. Arkasında gerçekleşen Sıffın Savaşı ile İslam dünyasında ilk ayrılıklar gerçekleşmiştir. Sıffın’ın peşinden İslam camiası 3 gruba ayrılmıştır.

Anahtar Kelimeler : Hz.,Osman,,halifeolduğu,içinİslam,devletibirtakımekonomik,sıkıntılar,yaşamaktaydı.,Daha,önceki,yıllarda,Medine’den,uzakyerlereaskeri,harekatlar..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar