II. İnönü Muharebesi (23 Mart -1 Nisan 1921)

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.05.2020 tarih ve 23:38 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. II. İnönü Muharebesi (23 Mart -1 Nisan 1921)

makale içerik

Kısa Linki Kopyala


Londra Konferansı’nın sonuç vermemesi üzerine, İngilizlerin destekledikleri Yunanlıların ileri harekatı ile savaş başladı. Yunanlılar, Bursa – Eskişehir- Ankara ve Uşak – Afyon – Ankara olmak üzere iki koldan saldırdı. Fakat Yunan kuvvetleri İsmet (İnönü) Bey tarafından durdurulmuştur.

Yunanlıların amacı, İnönü’nün intikamını almak,

Sevr Barış Antlaşmasını  uygulatmak, Ankara’yı alıp TBMM’yi dağıtmaktı.

Bu savaşta İsmet (İnönü) Bey’in başarılı olması üzerine M.Kemal telgraf çekerek “Siz orada yalnız düşmanı değil milletin maküs (ters dönen) talihini de yendiniz” diyerek TBMM’nin kararıyla İsmet (İnönü) Bey’in generalliğe atandığını bildirdi.

II. İnönü Savaşı’nın sonucunda ulusun orduya ve TBMM’ye güveni attı.

II. İnönü Savaşı’ndan sonra Refet (Bele) Bey komutasındaki düzenli ordu birlikleri Yunanlılara saldırdı. Fakat Aslıhanlar ve Dumlupınar’da yenilgiye uğradılar. Bu olay, Türk ordusunun henüz saldırı gücüne kavuşmadığını gösterir. Bu gelişmeden sonra Refet (Bele) Bey görevden alındı. Batı Cephesi’nin komutası tamamen İsmet İnönü’ye bırakıldı.

Not: Bu savaştan sonra İtalyanlar, Anadolu’dan çekilmeye başlamıştır

Anahtar Kelimeler : Londra,Konferansı’nın,sonuç,vermemesi,üzerine,,İngilizlerin,destekledikleri,Yunanlıların,ileri,harekatı,ile,savaş,başladı.,Yunanlılar,,Bursa,–,Eskişehir-,Ankara,ve,U..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar