İlk Türk İslam devletlerinin adlî teşkilatlarını göz önünde bulundurarak, o dönemde adaletin uygulanması noktasında yayınlanan duyarlılık ile alakalı bilgi veriniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.08.2020 tarih ve 00:32 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. İlk Türk İslam devletlerinin adlî teşkilatlarını göz önünde bulundurarak, o dönemde adaletin uygulanması noktasında yayınlanan duyarlılık ile alakalı bilgi veriniz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Yapısal olarak ikiye ayrılmaktaydı. Bunlar örfi ve şeri yargıydı. Şeri yargıda ; Aile, miras, ölüm ve tecim şeklinde mevzulara değinilmekteydi. Şeri davalarla kadılar ilgilenirdi. Ancak kadıların verdiği kararlara itiraz edilirse Divan-ı Mezalim’de görüşülürdü. Örfi yargıda ise işler sosyal konulardan birazcık uzaktaydı. Burada genellikle ; Askeri, idari ve mali hukuklarını kapsayan mevzular görüşülürdü. Başlarında Emir-i Dad bulunurdu ve örfi mahkemelerin ağır siyasal vakalara verdiği kararlar, sultanın başkanlığında hususi mahkeme yolu ile hükme bağlanırdı. Fakat ordu personellerinin davalarına ise kadıaskerler bakmaktaydı, bu kişilere kadıleşke denirdi.

Anahtar Kelimeler : Yapısal,olarak,ikiye,ayrılmaktaydı.,Bunlar,örfi,ve,şeri,yargıydı.,Şeri,yargıda,;,Aile,,miras,,ölüm,vetecimşeklindemevzularadeğinilmekteydi.,Şeri,davalarla,kad..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar