İlk Türk İslam ülkelerinde divan sayısının niçin artmış olabileceğini açıklayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 20:49 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. İlk Türk İslam ülkelerinde divan sayısının niçin artmış olabileceğini açıklayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kurultay, devlet erkanının oluşturduğu meclistir, Divan ile aynı amaca hizmet etmektedir. Kurultay ilk Türk devletleri de kurulmuş olsa da Divan Selçuklu-Osmanlı devletleri zamanında kurulmaya başlamıştır.

Devletin mühim kararlarının alındığı, yönetimde ki gelişmelerin değerlendirildiği, halkın refahının konuşulmuş olduğu ve devlet adına adımlar atılan kurumlardır.Kurultay ile Divan arasındaki farklar:

Divana Osmanlı’da vezir, Selçuklu da padişah başkanlık eder. Kurultayda ise devletin kağanı (Yöneticisi) başkanlık eder.
Kurultayda kağanın eşi (Hatun) yer alırdı.
Kurultayda Türk törelerine, örf ve adetlere gore kararlar alınırken Divanda ise bunların yanında İslami emirler ve cezalarda değerlendirildi. Divanda İslam hukuku ön plandaydı.
Kurultaya gore Divanda daha teşkilatlı ve kalabalıktı. Yerleşik yaşamın getirdi idari sorunları Kurultay benzer biçimde tek bir yerden yönetim etmek sıkıntı olacağı için her vilayette Divanlar bulunmaktaydı.


Kurultay ile Divan arasındaki benzerlikler

Kurultay ve Divanda son laf yöneticidedir (Padişah, Kağan, Yönetimi kim yönetim ediyorsa).
Her ikisinde de laf babadan oğula geçmekle birlikte, son karar tekrar hanedan ailesine aitti.

Anahtar Kelimeler : Kurultay,,devlet,erkanının,oluşturduğu,meclistir,,Divan,ile,aynı,amaca,hizmet,etmektedir.,Kurultay,ilk,Türk,devletleri,de,kurulmuş,olsa,da,Divan,Selçuklu-Osmanlı,devletleri,zamanında,ku..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar