İslam bir ilim dini ve onun vücuda getirmiş olduğu medeniyet, bir ilim medeniyetidir lafından hareketle “İslamiyet ve bilim” ilişkisi ile alakalı neler söylenebilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.08.2020 tarih ve 01:24 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. İslam bir ilim dini ve onun vücuda getirmiş olduğu medeniyet, bir ilim medeniyetidir lafından hareketle “İslamiyet ve bilim” ilişkisi ile alakalı neler söylenebilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İslamiyet Allah’ın ilk emri olan ‘Oku’ ayetiyle yayılmaya başlamıştır. İlk emri okumak olan bir dinin bilime verdiği önemi yadsınamaz bir gerçektir. İslamiyet ve bilim aynı doğrultuda olduğu benzer biçimde ayrı düşünülmesi de imkansızdır. İslam’ın yeryüzüne inmesiyle meydana getirilen ilmi emek harcamalar ve gelişmeler bunun kanıtıdır. İslam bir ilim dini ve onun vücuda getirmiş olduğu medeniyet, bir ilim medeniyetidir. Şöyle ki kurulan İslam devletleri getirilen yeniliklerle bir asır kapatmış yeni bir asır açmışlardır. İnsan haklarının evrenselliği benzer biçimde bir kavram İslam yardımıyla gelişmiş, kölelik ve kimi aşağılayıcı uygulamalar ortadan kaldırılmıştır.İnsana insan olarak kıymet veren bir kültürü benimseyen İslam, medeniyetler kurmuş kendi ülküsünü geliştirmiştir. Bununla da kalmayıp bilimsel emekleri tıkamamış her daim önünü açmıştır. Okumanın gerekliliği de ilimin öğrenilmesi hususuna verilen değerden gelir. Sanata, ekonomiye, siyasete, adalete ve idari çalışmalara yeni anlamlar ve değişik boyutlar kazandıran İslam, medeniyetin beşiği olarak anılacaktır. Hikmet olarak bakılan yaratılan her şey ilimin mevzusu olduğu ve bu mevzuda yapılacak çalışmalarla Allah’ın hikmetinin tezahürü olan bütün canlıların incelenmesi lüzumlu görülmüştür.

Anahtar Kelimeler : İslamiyet,Allah’ın,ilk,emri,olan,‘Oku’,ayetiyle,yayılmaya,başlamıştır.,İlk,emri,okumak,olan,bir,dinin,bilime,verdiği,önemi,yadsınamaz,bir,gerçektir.,İslamiyet,ve,bilim..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar