İslam dininin sanatın gelişmesine tesirleri neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 09.08.2020 tarih ve 22:27 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. İslam dininin sanatın gelişmesine tesirleri neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Sanatın gelişimi sürerken İslam dininin yayılmasıyla karşılaşmaları ve etkileşim olması, ortaya çıkan sanat eserlerinin mükemmelliği ile görülebilir. İslam dini, yapısının gereği sadeliği, tevazuu, tanrısal aşkı mevzu edinmiş olduğu için sanat eserlerine de bu yönlerde tesir göstermiştir. Ney benzer biçimde sazların ortaya çıkmasında, hat sanatının çizgilerinin hizada olup muayyen bir disiplini simgelemesinde İslam dininin sanatın üstünde oluşturduğu etkilerden. Mimari alanda ki sanatla alakalı çalışmalarında etken olduğu İslam dini yardımıyla kubbeli camilerin yapımı ve içlerine çizilen işlemeler göze hitap etmenin yanı sıra gönle de hitap eder hale gelmiştir. Edebi eserlerin oluşumunda tanrısal aşkı mevzu edinen İslam şairleri sanat eserlerini ortaya koymuşlardır. Yine büyük mutasavvıfların yazdıkları İslami eserle edebiyata büyük miktarda katkı sunmuştur.

Anahtar Kelimeler : Sanatın,gelişimi,sürerken,İslam,dininin,yayılmasıyla,karşılaşmaları,ve,etkileşim,olması,,ortaya,çıkan,sanat,eserlerinin,mükemmelliği,ile,görülebilir.,İslam,dini,,yapısını..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar