Karlofça Antlaşması – Osmanlı Devletinin Bu Diplomatik Mücadeledeki Amacı Nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 05.08.2020 tarih ve 01:02 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Karlofça Antlaşması – Osmanlı Devletinin Bu Diplomatik Mücadeledeki Amacı Nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlı Devleti Karlofça Antlaşması’nın Kendi Hakimiyetindeki Bir Yerde Yapılmasını Israr Etmiş Ve Antlaşma Çadırına Dört Kapı Açtırarak Protokol Eşitliği Sağlamıştır. Osmanlı Devleti’nin Bu Diplomatik Mücadeledeki Amacı Nedir?Aslında soruya yanıt verebilmek için Karlofça Antlaşması’nın önemini bilmek gerekmektedir. Antlaşmanın imzalanması esnasında bu tutumun sergilenmesinin amacı, Osmanlı Devleti’nin bu antak kalma ile kaybetmiş olduğu diplomatik mücadeleyi örtmek istemesidir. Avrupa ülkelerinin gözünde mevcud üstünlüğü korumak ve kuvvetli bulunduğunu göstermektir. Çünkü Karlofça Antlaşması, Osmanlı Devleti’nin batıda büyük çapta toprak kaybetmiş olduğu ilk antlaşmadır. Karlofça Antlaşması ile Osmanlılar ilk defa görüşme kararı bir antak kalma imzalamışlardır. Daha ilkin imzalanan antlaşmalarda şartlar Osmanlı Devleti tarafınca belirlenmekte idi. Şartları belirlenin anlaşmayı Avrupa devletleri imzalamak zorunda kalmaktaydı. Bu antlaşma bu durumun resmi olarak değiştiğini göstermektedir.Karlofça Antlaşması 1683- 1698 yıllarında Kutsal İttifak Savaşları nihayetinde imzalanmıştır. 26 Ocak 1699 senesinde imzalanan antlaşma Osmanlı Devleti ile Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunda bulunan devletler ( Avusturya, Venedik, Lehistan) içinde imzalanmıştır.Karlofça Antlaşması’nın önemi, Osmanlı Devleti’nin batıda toprak kaybetmiş olduğu ilk antlaşmadır. Bu antlaşma Osmanlı Devleti yenilgisinin ilk resmi belgesidir. Karlofça Antlaşması ile Osmanlı Devleti’nin saldırgan politikası değişmiş yerini müdafaa politikası almıştır. Osmanlı Devleti’nin Ege hakimiyeti azalmıştır. Bu antlaşmadan sonrasında Osmanlı Devleti kaybetmiş olduğu toprakları geri alma çabasına girmiştir. Aynı zamanda bu antlaşma ile Osmanlı Devleti’nde duraklama periyodu sona ermiş gerileme periyodu başlamıştır. Karlofça Antlaşması’nın her maddesi Osmanlı zamanı için önemlidir.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,Devleti,Karlofça,Antlaşması’nın,Kendi,Hakimiyetindeki,Bir,Yerde,Yapılmasını,Israr,Etmiş,Ve,Antlaşma,Çadırına,Dört,Kapı,Açtırarak,Protokol,Eşitliği,Sağlamıştı..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar