Kristof Kolomb benzer biçimde denizcilere keşifler için cesaret veren gelişmeler neler olmuştur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.08.2020 tarih ve 01:37 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Kristof Kolomb benzer biçimde denizcilere keşifler için cesaret veren gelişmeler neler olmuştur?

makale içerik

Kristof Kolomb benzer biçimde denizcilere keşifler için cesaret veren gelişmeler neler olmuştur?
Kısa Linki Kopyala

Keşfetmek sizlerin de dediğiniz benzer biçimde cesaret işidir. Ölümlü olabileceğini kabul edilen bir yolculuğa kimse çıkmaz istemez. Her bulgu dünya insanına daha oldukca zenginlik katmıştır. Bence öncelikli gaye varlıklı olma hayalidir. Tarih tek mevcud tecim yollarının bir başka şekilde, değişik başka bir yoldan yapılması için harcanan gayret ve yapılması planlanan keşiflerde buna örnektir. Tarihsel süreçteki gelişimleri takip edecek olursak ekonomik açıdan inkişaf göstermeyi amaçlayan Avrupa devletleri, daha oldukca bu işin üstüne düşmüştür. Keşfedilecek her zenginliğin kendilerine katacağı kıymet her anlamda varlıklı olabilmeleri için gereklidir. Yine o dönemlere gidecek olursak deniz üstünde meydana getirilen gemilerin daha dayanıklı hale getirilerek ölüm riskinin azalması da bu cesareti arttıracak niteliktedir. Deniz üstünden ticari etkinlik yürüten ülkeler de ise gelişen denizcilik deneyimleri kendilerine olan itimatı arttırmış bulgu için çabalar olmuşlardır.

 

Aslında bütün bu olanlar coğrafi keşiflerin yapılması için ihtiyaç duyulan sebeplerin hazırlanmasından ibarettir. Yani istenilen amaca hizmet etmekte, coğrafi keşiflerin gerçekleşmesi için muayyen inkişaf süreçlerinin olgunlaşması gerekmektedir. Gemicilik sanatının gelişmesi, pusulanın icadı ve coğrafi bilgilerin çokluğu coğrafi keşifler için lüzumlu nedenlerdir. Yaşanan bütün teknik ve ilmi gelişmeler bu gaye için hazırlanan zemine nazaran şekillenmiştir. Artık zemin hazırlandığın da coğrafi keşiflerin yapılmaması için bir niçin kalmayacak bütün gayret bu yöne doğru kayacaktır.

Anahtar Kelimeler : Keşfetmeksizlerin,dedediğinizbenzer,biçimdecesaret,işidir.,Ölümlü,olabileceğinikabul,edilenbir,yolculuğa,kimse,çıkmaz,istemez.,Her&n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar