Küçük Kaynarca Antlaşması ile Ruslar, Ortodoksların koruyuculuğunu üstlenmiştir. Bu durumun Osmanlı Devleti’ne etkilerini açıklayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 07.08.2020 tarih ve 02:00 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Küçük Kaynarca Antlaşması ile Ruslar, Ortodoksların koruyuculuğunu üstlenmiştir. Bu durumun Osmanlı Devleti’ne etkilerini açıklayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlı devleti oldukça uluslu yapısının kendisinde oluşturduğu güç ile değişik inançların koruma ve güvenliğini kendisinde topluyordu. Bölge de başat devlet anlayışı ile hareket eden Osmanlı, Küçük Kaynarca antlaşması ile Ortodoksların koruyuculuğunu Ruslara bırakmıştır. Osmanlı devletinde bu gelişmeden sonrasında gerileme periyodu başlamıştır. Rusların siyasal bir hamlesi olarak vasıflandırılan bu büyüme ile Osmanlı da başat devlet anlayışı zafiyet görmüş, Ruslar Osmanlının iç işlerine karışma imkânı bulmuş, balkanlarda yer edinen Ortodokslar ayaklandırılarak Osmanlıya karşı kışkırtılması sağlanmış ve Ortodoksların korunma bahanesi ile Ruslar Osmanlı devleti üstünde yaptırım tatbik gücü elde etmiştir.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,devletioldukçauluslu,yapısının,kendisinde,oluşturduğu,güç,iledeğişikinançların,koruma,ve,güvenliğini,kendisinde,topluyordu.,Bölge..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar