Kutadgu Bilig’e bakılırsa bir devletin yıkılmasını engellemek için hangi unsurlara dikkat edilmelidir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.08.2020 tarih ve 01:56 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Kutadgu Bilig’e bakılırsa bir devletin yıkılmasını engellemek için hangi unsurlara dikkat edilmelidir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

“Memleket tutmak için fazlaca asker ve ordu lazımdır, askerini beslemek için de fazlaca mal ve servete gereksinim vardır, bu malı elde etmek için halkın varlıklı olması gerekir. Halkın varlıklı olması için de doğru kanunlar konulmalıdır, bunlardan biri dikkatsizlik edilirse dördü de kalır. Dördü birden dikkatsizlik edilirse beylik çözülmeye yüz tutar.”

 

Yukarıda Kutadgu Bilig den bir bölüm okudunuz. Beyliğin, devletin ayakta kalabilmesi için “zincirleme” sebeplerden bahsedilmiş. Senkron bir süreç var. Biri olursa öteki olur, biri eğer olmazsa sistem patlar kısaca devlet, beylik yıkılır. Yıkılmaması için hangi unsurlara dikkat edilmesi gerektiği zincirin en iç halkasından başlarayak yazalım.

 

  • Kanunlar doğru olmalı. Yani “adalet” sistemi oturmalı. Yanlış yapan, haksızlık yapan, ortamı bozan insanoğlu cezalandırılmaz ise itimat ortamı olmaz. Güven ortamı olmadığı için tecim olmaz.
  • Ticaret olmaz ise halkın zenginliğinden laf edemezsiniz. Zengin halk ise güç demektir. Her türlü güç. Para kısaca zenginlik kriz anında daha dayanıklılık demektir.  Dışarıdan gelebilecek her türlü tehditde daha çok dirençlilik demektir.
  • Zenginlik ile kuvvetli orduya haiz olabilirsiniz. Her türlü tabanca alabilir, daha çok asker yetiştirebilir, askerlerin eğitimlerini ve donanımlarını artırabilirsiniz.
  • Güçlü asker kuvvetli ordu demek. Güçlü ordu ise kuvvetli devlet demek. Güçlü devlet memleket demek. Kolay basit yıkılmaz, Osmanlı benzer biçimde yüzyıllarca dünyaya hükmeder. Boyun eğmez, bağımsızdır. Manda ve himaye kabul etmeyen başka bir devlet tarafınca sömürülemeyen devlet demektir.
 

Anahtar Kelimeler : “Memleket,tutmak,içinfazlacaasker,ve,ordu,lazımdır,,askerini,beslemekiçin,defazlacamal,ve,servetegereksinimvardır,,bu,malı,elde,etmek&n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar