Macar tarihçi bu lafıyla ne bahsetmek istemiştir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.08.2020 tarih ve 01:57 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Macar tarihçi bu lafıyla ne bahsetmek istemiştir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

“Osmanlı fetih ve hâkimiyet şekillerinin gücü, Osmanlıların değişen jeopolitik koşullar karşısında stratejilerini süratli halde yenilemeleri ve yeni şartlara müsait hâle getirmelerinde yatmaktadır.”

Gabor Agoston (Gabor Agoston)

 

Macar tarihçi bence bu lafıyla Osmanlı’nın monoton, sabit, her vakit aynı taktik ve stratejini tatbik eden bir politikası olmadığını anlatıyor. Osmanlı, dönemin ve coğrafi koşullara bakılırsa oluşan değişikliğe fazlaca süratli adapte olarak devamlı kendini yenileyen, yeni stratejiler gerçekleştiren bir anlak ile başarıya ulaşmış olmuştu.

 

Normalde de başarıya ulaşmış olmanın şartlarından birisi değişen dünya koşullarına süratle adapte olabilmektir. Örneğin tarımı düşünelim. Teknolojinin inanılmaz geliştiği zamanımızda hala eski usul ziraat yöntemlerini kullanırsanız hem azca üretim hem fazlaca maliyet ile batarsınız. Teknolojiye ve çağdaş tarıma ayak uydurabilenler ise tarımda pazar paylarını artırır ve siz ise ayak uyduramadığınız için batarsınız.

 

Değişen dünyada kendinizi değiştiremezseniz yaya kalır ve başarısız olursunuz. İşte Osmanlı bunu 500 sene ilkin uygulayabilen, değişen şartlara fazlaca süratli ayak uydurabilen bir devletti. Ortaya çıkan yeni sorunlara süratli çözümler üreterek her vakit zirvede olmuştur. Zamanında dünyanın en kuvvetli devleti, dünyada laf sahibi devlet olmuştur. Bunu ise stratejilerini süratli yenilemelerine ve değişen şartlara süratli ayak uydurmalarına borçludur.

Anahtar Kelimeler : “Osmanlı,fetih,ve,hâkimiyetşekilleriningücü,,Osmanlıların,değişen,jeopolitik,koşullar,karşısında,stratejilerinisüratlihaldeyenilemeleri,ve,y..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar