Meclis Hükümeti Sistemi hakkında bilgi veriniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 05.08.2020 tarih ve 00:52 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Meclis Hükümeti Sistemi hakkında bilgi veriniz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İlk meclisin de uyguladığı bir siyasal model olan meclis hükümeti sistemi, hükümet başkanı (başbakan) ve meclis başkanının aynı kimse olduğu bir hükümet şeklidir. Bu sistemde kurulacak hükümetin bakanları, meclisin içerisinden bir bir oylanarak seçilmektedir. Meclis hükümeti sisteminin genel özellikleri ise şunlardır:Yasama ve yürütmenin tek merkezde toplandığı güçler donanması ilkesi uygulamaya koyulur. Yani yürütme için ayrı bir organ bulunmaz.
Başbakan ile meclis başkanı tek bir kişidir.
Bütün bakanlar meclis içerisinden bir bir seçilir.
Ve her bakan ancak meclise karşı kendi hareketlerinden görevli tutulur. Ortak bir sorumluluktan anlatmak olası değildir.
Seçim sistemi çift dereceli olarak adlandırılan sistemdir.
Meclisin üstünde herhangi bir güç bulunmaz.
Devlet başkanına ilişkin görevler, daha oldukça simgesel düzeydedir.


Bu sistemin aksayan yanları:

Bakanlar teker teker oy ile seçildiğinden dolayı vakit kaybı yaşanmaktadır.
Seçilmiş olan bakanların her vakit aynı görüşe haiz olmaması sebebiyle de ara sıra hükümet, koordine bir şeklide emek verme yapamamaktadır.
Hükümetin kurulamaması şeklinde krizler patlak verebilmektedir.


Meclis hükümeti sistemi, daha oldukça siyasal partilerin olmadığı meclislerde hükümet kurulurken uygulanan bir yöntemdir. Yürütme organının da meclis olduğu bu sistem çoğu zaman geçiş dönemlerinde tercih edilmiştir. Milli Mücadele yıllarında olduğu şeklinde, ilk meclis (1921 Teşkilat-ı Esasiye Anayasası dönemi) mucizevi bir meclisti ve bu sistem ile çalışmaktaydı. Meclis hükümeti sisteminden kabine sistemine geçilmesi ise Cumhuriyetin duyuru edilmesiyle gerçekleşecektir.

Anahtar Kelimeler : İlk,meclisin,de,uyguladığı,birsiyasalmodel,olan,meclis,hükümeti,sistemi,,hükümet,başkanı,(başbakan),ve,meclis,başkanının,aynı,kimse,olduğu,bir,hükümet,şekl..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar