Mevali siyasetinin İslamiyet’in yayılmasına tesirleri neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.08.2020 tarih ve 01:26 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Mevali siyasetinin İslamiyet’in yayılmasına tesirleri neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Mevali siyaseti; Arap olmayan kişilerin Müslüman olduktan sonrasında Arap değerinde görülmemesi ile ortaya çıkmıştır. Halbuki Hz. Peygamber bütün derslik farklılıklarını ortadan kaldırmış cahiliye dönemine geri dönememeleri için uyarılarda bulunmuştu. Veda hutbesinde Arap’ın Acem’e üstünlüğü yoktur derken milletler içinde ki değişik kültürlerin bir birine üstünlüğünün olmadığını belirtmiştir. Ancak üstünlüğün yalnızca takva ile olacağını unutan insanoğlu yeniden bu cahiliye fikrine dönüş yapmış yeni Müslüman olan her milleti (Arapların haricinde), alt derslik olarak görmüş ve üstün gelme psikolojisiyle davranılmıştır.Bu politika cevabında İslamiyet’in yayılması durmuştur. Toplumda derslik farklılıkları ortaya çıkarken birlik ve beraberliğin bozulmuş olduğu görülmüş iç karışıklıklar çıkmaya başlamıştır. Ayrışmanın ve çatışmanın şiddetlendiği bu zamanda siyasal istikrarsızlık baş göstermiştir. Sonraları mevali siyaseti uygulanmasa da derinleşen ayrışmalar devam etmiştir. İslamiyet bu ayrışmalar kararı yayılmasını yavaşlatmıştır.

Anahtar Kelimeler : Mevali,siyaseti;,Arap,olmayan,kişilerin,Müslüman,olduktansonrasındaArap,değerinde,görülmemesi,ile,ortaya,çıkmıştır.,Halbuki,Hz.,Peygamberbütün..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar