Müslümanların Uhud Savaşında galip gelememesinin sebepleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.08.2020 tarih ve 22:00 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Müslümanların Uhud Savaşında galip gelememesinin sebepleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Medine’de siyasal birliğini elde eden Müslümanlar iyiden iyide ordu kurmaktaki enerjisini arttırmıştı. Gençlerin çoğunlukta olması da kendilerine olan itimatı arttırmış ve savaşma isteği her seferinde peygambere iletilmişti. Ancak peygamber vahiy gelmeden bu isteklerini yerine getirmek istemiyordu. Sonra ki zamanlarda harp sonucu alınmış ve istişareler başlamıştı. Müslümanlar fikirlerini peygamberle paylaşıyor ve iyi mi zafer kazanılacağını söylüyorlardı. Fikirlere ve istişareye ehemmiyet veren Hz. Muhammed(SAV) dertlerini dinliyor ve yanlışta çıksa karara uyacağını belirtiyordu. Öyle de oldu. Müslümanlardan genç olanları Medine haricinde savaşmak isterken HZ. Peygamber Medine’de kalıp şehrin savunmasının lüzumlu bulunduğunu söylüyordu. Ancak alınan genel karar gereği peygamberin söylediği değil istişareden çıkan karar uygulanıyordu.Savaşmak için Medine’den çıkan Müslümanlar Uhud dağı eteğine kadar geliyor burada düşmanla yüz yüze kalıyordu. Hz. Muhammed ordunun stratejisini belirlerken kırk kadar okçuyu da boşluk oluşabileceğini planladığı bir tepeye çıkartıyordu. Ne olursa olsun oradan ayrılmamaları icap ettiğini belirtirken aslına bakarsak yaklaşan tehlikenin de farkındaydı. Savaş başlamış Müslümanlar üstün başarı elde etmiş düşmanlar kaçıyordu. Tepeye yerleştirilen okçular Müslümanların yendiğini düşünerek düşmanların ardından koşmaya başlıyordu. Sonradan anlaşıldığı suretiyle düzmece bir geri istifa taktiği olduğu ve okçuların boş bıraktığı tepenin ardından dolaşan atlı birlikler öteki kaçan düşmanlarla beraber Müslümanları iki ateş arasına alıyor ve yeniyorlardı. Müslümanlar Uhud cenginde bu sebeplerden ötürü galip gelemiyordu.

Anahtar Kelimeler : Medine’desiyasalbirliğinielde,edenMüslümanlar,iyiden,iyide,ordu,kurmaktakienerjisiniarttırmıştı.,Gençlerin,çoğunlukta,olması,da,ken..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar