Napolyon Bonapart'ın 18 Brumaire Darbesi

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 07.05.2024 tarih ve 11:32 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Napolyon Bonapart'ın 18 Brumaire Darbesi

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Napolyon Bonapart'ın 18 Brumaire Darbesi

18 Brumaire darbesi, 9 Kasım 1799'da (18 Brumaire, An VIII) Fransa'da gerçekleşen ve Beş Yüzler Konseyi'ni devirip Napolyon Bonapart'ın iktidara gelmesine yol açan bir darbeydi. Darbe, Fransa'nın Birinci Cumhuriyeti'nin sonunu ve Napolyon Savaşları'nın başlangıcını işaret etti.

18 Brumaire darbesi, Fransa'nın siyasi istikrarsızlık ve dış savaşlarla boğuştuğu bir dönemde gerçekleşti. Beş Yüzler Konseyi, yozlaşma ve verimsizlikle suçlanıyordu ve Jacobin'ler ve kralcılar arasındaki mücadele ülkeyi bölüyordu. Bu kargaşa ortamında General Napolyon Bonapart, Mısır'daki askeri zaferlerinden yeni dönmüştü ve Fransa'da bir kurtarıcı olarak görülüyordu.

Bonapart, kendisini destekleyen bir grup subay ve politikacıyla birlikte, Beş Yüzler Konseyi'nin devrilmesini ve bir geçici konsolosluğun kurulmasını planladı. Darbe günü, Bonapart askerlerini Paris sokaklarına konuşlandırdı ve Konseyin toplandığı St. Cloud sarayını kuşattı. Konsey şiddetli bir şekilde direndi, ancak Bonapart'ın birlikleri sonunda salonları boşalttı.

Darbenin ardından Bonapart, Fransa'nın Birinci Konsülü oldu ve ülkeyi on yıl boyunca yönetti. Bu süre zarfında Napolyon, Fransa'da bir dizi reform başlattı, İtalya ve Avusturya'ya karşı büyük askeri zaferler elde etti ve Avrupa'nın büyük bir bölümünü kontrol altına alan büyük bir imparatorluk inşa etti.

Anahtar Kelimeler : Napolyon,Bonapart'ın,18,Brumaire,Darbesi18,Brumaire,darbesi,,9,Kasım,1799'da,(18,Brumaire,,An,VIII),Fransa'da,gerçekleşen,ve,Beş,Yüzler,Konseyi'ni,devirip,Napolyon,Bonapart'ın,iktidara,g..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar