Napolyon’un ve Adolf Hitler’in Ordularının Yenilmesinde, Hangi Sosyal Bilimler Alanı Hakkında Yeterli Bilgiye Sahip Olmamaları Etkili Olmuştur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.08.2020 tarih ve 02:19 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Napolyon’un ve Adolf Hitler’in Ordularının Yenilmesinde, Hangi Sosyal Bilimler Alanı Hakkında Yeterli Bilgiye Sahip Olmamaları Etkili Olmuştur?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Napolyon ve Adolf Hitler yaşadıkları dönemde giriştikleri savaşlar ile dünya tarihinde ciddi izler bırakmış kişilerdir. Bunlardan ilki olan Napolyon Fransız bir asker ve devlet adamıdır. İkincisi olan Adolf Hitler ise dünyanın yaşadığı en büyük felaket ve katliamlara sebep olan Alman siyasetçisidir. İki askeri liderinde savaşlarda kaybetmesinin en mühim nedenlerinden birisi coğrafya bilgisinin eksikliği idi. Çünkü sefere çıkmış olduğu ülkelerin iklim ve hava şartları hakkındaki kati bir bilgiye haiz değillerdi. Ağır kış şartlarının olduğu yerlere önlemli gitmez iseniz askerini telef olur.

 

Coğrafya Biliminin Önemi

Napolyon ve Adolf Hitler’in kurmuş ve ordularına hedef olarak seçmiş oldukları ülkelerin başlangıcında Rusya gelmektedir. Nitekim 1812 yılında Napolyon Bonapart’ın büyük Fransız ordusu Rusya seferine başlamış ve kısmen de başarı göstermiş olmuştur. Ancak Coğrafya bilimin ne aşama mühim bulunduğunun bilincinde olmaması nedeniyle Moskova’ya kadar ilerlemesine karşın, kışın yaşanılan iklim koşullarının son aşama sert olduğu Rusya topraklarında oldukça sayıya asker yitirmiş ve yenilgiyi kabul ederek geri çekilmek zorunda kalmıştır.

 

Napolyon Bonapart’ın yaşadığı bu hezimetin benzerini Alman orduların başkomutanı ve ikinci dünya savaşının çıkmasına sebep olan Adolf Hitler de yaşamıştır. İkinci dünya savaşını başlattıktan sonrasında Polonya’yı, Çek Cumhuriyeti2ni ve Macaristan’ı rahatça işgal eden Alman orduları taraflarını sonrasında doğuya doğrusu Rusya’ya çevirmişlerdir. İlk başlangıçta belli bir mesafe ilerleme kat etmiş olmalarına karşın işgal etmek istedikleri Rusya’nın coğrafi koşullarını ve iklim şartlarını dikkate almaksızın başmış oldukları hareketler Stalingrad şehrinin kuşatılması sırasında başlamış olan çetin kış ile noktalanmıştır. Yaşanılan büyük kayıplar ve kaybedilen çatışmalar sebebiyle Alman orduları geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Anahtar Kelimeler : Napolyon,ve,Adolf,Hitler,yaşadıkları,dönemde,giriştikleri,savaşlar,ile,dünya,tarihinde,ciddi,izler,bırakmış,kişilerdir.,Bunlardan,ilki,olan,Napolyon,Fransız,bir,asker,ve,devlet,adamıdır.,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar