Osman Bey’in Karacahisar’ı fethetmesi beyliğe ne şeklinde faydalar sağlamıştır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.08.2020 tarih ve 01:47 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osman Bey’in Karacahisar’ı fethetmesi beyliğe ne şeklinde faydalar sağlamıştır?

makale içerik

Osman Bey’in Karacahisar’ı fethetmesi beyliğe ne şeklinde faydalar sağlamıştır?
Kısa Linki Kopyala

Karacahisar kalesi tarihsel süreç içinde mühim bir konuma sahiptir. Stratejik bölgeye hakimiyetin temsili olması ile fethedildiğinde bir oldukca yarar sağlamıştır. Osman Gazi gün geçtikçe arttırdığı gücü ile bölge tekfurları tarafınca tehdit olarak algılanmış, Karacahisar Tekfuru ile bölge tekfurları içinde Osman Gazi’ye karşı ittifaklar kurulmuştur.

 

Kale fethedildiğinde;

  • İznik ile İstanbul ( Constantine ) içinde ticari yolların hakimiyeti Osmanlı Beyliğine geçmiş,
  • Osmanlı beyliğinin merkezi bir kaleye haiz olması ile muayyen bir merkezden yönetilmesini sağlamış, bu sayede merkezi otoriteyi güçlendirmiş,
  • Kurulan karşı hasım ittifakına büyük darbe vurulmuş, ittifaklarının bozulmasını sağlamış,
  • Bölge tam bir cenk geline getirilerek Bizans valileri olarak da malum Tekfurlara karşı güç gösterisi olmuş,
  • Bölge için büyük kıymet olan merkezi ve stratejik öneme haiz Karacahisar kalesi ele geçirilmiştir.

 

Kalenin Osmanlı beyliğine geçmesinden sonrasında Osman bey Eskişehir’e yerleşmiştir. Osman Gazi’nin Karacahisar kalesinde kendi adına hutbe okutması ve sikke bastırması Osmanlının kuruluşu açısından bir temel teşkil etmekte ve bundan sonrası için oluşturulacak devlet geleneklerinin de devamını sağlamaktadır. Fetihle beraber bölgede ki Türkmen beyliklerine namı yayılan Osman Gazi, yeni bir kurtarıcı olarak görülmüş Osman Bey’in çevresinde toplanmaya başlamışlardır. Bundan sonrası için yapılanacak daha kuvvetli bir teşkilatlanma ile daha büyük fetihlerin kapısı aralanacak ve daha büyük savaşlar yaşanacaktır.

Anahtar Kelimeler : Karacahisar,kalesi,tarihsel,süreçiçindemühimbir,konuma,sahiptir.,Stratejik,bölgeye,hakimiyetin,temsili,olması,ile,fethedildiğinde,biroldukca&nbs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar