Osmanlı Devleti İçin Çifthane Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 01.08.2020 tarih ve 00:58 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Devleti İçin Çifthane Sisteminin Faydaları Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlı’da tarımsal arazi mülkiyeti ve zirai üretim hem halk hem devlet için temel rahatlık deposu olduğu için tarımsal ekonominin devletin istediği halde kuvvetli tutulmasını elde eden bir sistemdir. Bu sistem yardımıyla devlet elindeki arazilerin ekilmesi, hasadı ve sulama işleri tertipli ve kontrollü halde gerçekleştirilmiştir.İnsan ve hayvan gücüne dayalı olan arazilerin boş bırakılması ve yeterli olmayan kişilerin elinde yanlış halde kullanması engellenmiştir. Çifthane sistemi üç unsurdan oluştuğundan hane, bir çift öküz ve çiftliğin bir arada devamlı üretim sağlanacak halde tutulması sağlanmıştır.Sistemde ailenin emeği, bir çift öküz ile işlenen arazi bir üretim biriminin doğrusu devletin genel masraflar için kullanacağı vergiye kaynak gerçekleştiren üretim birimini oluşturduğundan vergi toplamada istikrar sağlanmıştır.

İşlenen toprak devletin olduğu için ziraatçi ailesi elindeki araziyi satamayacağı şeklinde bağışlama edemez vakfedemez. Bu da halk açısından tarımda sürekliliği sağlamıştır.

Tahrir defterlerinde bu araziler kayıt dibine alınmıştır. Bu konum haksız mülk edinmelerin önüne geçmiştir.

Devlet toprak ve halk üstündeki kontrolünü sürdürebilir bir duruma getirmiştir.

Zirai üretimin sürdürülmesi devlet tarafınca güvence dibine alınmıştır.

Çiftliklerin dağılması engellenmiştir. Tarlaların zirai üretim yerine devlet için getirisi olmayacak halde bahçe veya bağ olarak kullanılması engellenmiştir.

Tarımsal faaliyetin ancak belli kişilerin elinde toplanmasını önüne geçilerek kişilerin emeklerinin sömürülmesine fırsat verilmemiştir.

Ekonominin temeli tarıma dayalı olduğu için tarımsal üretim faaliyetini sürekliliğini sağlanmıştır.

Çiftçiler haklı bir niçin olmaksızın kendilerine verilen arazileri boş bırakamazlar 3 yıldan fazla zaman ile tarımsal faaliyeti durduramazlar bunu bitirdikleri takdirde ceza alırlar ki bu da devlet için ayrı bir vergi geliridir.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı’da,tarımsal,arazi,mülkiyeti,ve,zirai,üretim,hem,halk,hem,devlet,için,temelrahatlıkdeposuolduğu,içintarımsal,ekonominin,devletin,istediğ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar