Osmanlı devleti ile ilk Türk İslam devletlerini çözümleme ederek, bu devletlerin idare anlayışlarını benzerlik ve farklılık açısından değerlendiriniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 23:45 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı devleti ile ilk Türk İslam devletlerini çözümleme ederek, bu devletlerin idare anlayışlarını benzerlik ve farklılık açısından değerlendiriniz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İlk Türk İslam vatanlarında töreler, İslam dininden daha ön planda tutulmuştur. Zamanla gelişen Türk – Arap kültürel bağların bir sonrasında ki devletlerin idare anlayışlarına tesiri olmuştur.Osmanlı Devletiyle ilk Türk İslam devletleri içinde ki benzerlikler:

1-) Hakimiyet sembolleri benzerdir. Para bastırma, hutbe okutma, tıraz, hilat, çetr, saray, menşur şeklinde egemenlik sembollerine sahiptirler.

2-) Devlet yönetiminde törelerin yanında İslam hukukunun ve kültürünün etken olmasıdır.

3-) Sultan unvanı Kağan şeklinde unvanların yerini almıştır.

4-) Divan şeklinde unsurların işleyiş biçimleri benzerdi.Osmanlı Devletiyle ilk Türk İslam devletleri içinde ki farklar:

1-) Osmanlı devletinde, İslami terimler ve kurallar daha çok uygulanmaktaydı.

2-) İlk Türk İslam vatanlarında ise Türk örf ve adetlerine daha çok rastlanmaktaydı.

Anahtar Kelimeler : İlk,Türk,İslamvatanlarındatöreler,,İslam,dininden,daha,ön,planda,tutulmuştur.,Zamanla,gelişen,Türk,–,Arap,kültürel,bağların,birsonrasında..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar