Osmanlı Devleti’nde Vakıfların Toplumsal Hayat İçerisindeki Faydaları Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 01.08.2020 tarih ve 00:58 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Devleti’nde Vakıfların Toplumsal Hayat İçerisindeki Faydaları Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Vakıf hangi maksatla kurulmuş ise o gaye ortadan kalkmadığı sürece vakıf olarak hizmet etmesi gerekmektedir. Vakıf amaçları kesinlikle insanların yararları doğrultusunda olması gerekmektedir. İnsanların ve insanlığın faydasına olmayan bir iş yapmak maksatlı vakıf kurulamaz. Vakıf sistemi en bariz şeklini Osmanlı’dan almıştır. En yaygın olarak ve muhtelif amaçlarla Osmanlı da bulunmuştur. Osmanlı zamanında vakıf sistemi kurumsallaşmıştır. Osmanlıda vakıf alanları;Eğitim
Sağlık
Sosyal yardım
Diyanet
Bayındırlık


Gibi alanlarda etkinlik göstermiş ve vakıf alanını zirvede yaşatmışlardır. Vakıf sisteminin Osmanlı da önemi büyüktür. Devletin halkına hizmet etmesinin yanında can ve mal güvenliğini korumaktan, sınırları muhafaza etmeye, Asayişi sağlamaktan, devlet düzenini korumaya şeklinde bir oldukça sorumluluğu olan Osmanlıda halka hizmet etme mevzusunda vakıflara büyük iş düşmektedir. Okul, cami, hastane şeklinde bir oldukça hizmet binası ve kuruluşların kurulmasından görevli olan vakıflar halkın refahını elde eden hizmetler vermektedir.Osmanlı bünyesinde etkinlik yayınlayan vakıflar, toplamış olduğu bağışlar ile beraber halka yararlı olabilecek yapıların kurulmasına ve işletmesine yarar sağlayarak Osmanlı devletine büyük yarar sağlamıştır. Vakıflar varlıklı kimselerden alınan bağışlarla yardım gereksinim duyan insanlara hizmet vermektedir. Osmanlı devleti zamanında vakıflar bu yönü ile bugünkü sivil topluluk kuruluşlarına benzetilmektedir. Zengin ile yoksulu tek çatıda buluşturan ve toplumdaki toplumsal derslik farklılıklarının yaşanmadığı Osmanlı Devletinde halk huzur içinde yaşarken Dünya derslik ayrımları sebebi ile iç karışıklıklar yaşamıştır.

Anahtar Kelimeler : Vakıf,hangi,maksatla,kurulmuş,ise,ogayeortadan,kalkmadığı,sürece,vakıf,olarak,hizmet,etmesi,gerekmektedir.,Vakıf,amaçlarıkesinlikleinsanlarınyararları ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar