Osmanlı Devleti’ni Paylaşmak İçin Yapılan Gizli Antlaşmalar

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 08.06.2020 tarih ve 13:03 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Devleti’ni Paylaşmak İçin Yapılan Gizli Antlaşmalar

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlıyı Paylaşmak İçin Yapılan Anlaşmalar

1. İSTANBUL (BOĞAZLAR) ANTLAŞMASI (1915)
İngiltere ve Fransa, Çanakkale Savaşı sırasında Boğazlara saldırınca Rusya, Boğazlar ve İstanbul’un bu devletler tarafından işgal edileceğini düşünerek endişelendi. İngiltere ve Fransa’da Rusyanın taraf değiştirmesini önlemek için Ruslara İstanbul, Boğazlar, Doğu Trakya, Bozcaada, Gökçeada ve Kocaeli Yarımadası’nı vermeyi kabul etti.

Osmanlıyı Paylaşmak İçin Yapılan Anlaşmalar dersimize Londra antlaşması ile devam ediyoruz.

2. LONDRA ANTLAŞMASI (1915)
Uzlaşma Devletleri, İtalya’yı kendi yanlarında savaşa çekebilmek için Antalya ile Batı Akdeniz kıyılan ve Oniki Ada’yı bu devlete bırakmayı kabul ettiler.

3. PETESBURG ANTLAŞMASI (1916)
İngiltere, Fransa ve Rusya arasında imzalandı.

Fransa ve Rusya’ya Sivas, Kayseri, Mersin hattının doğusundaki tüm topraklar verilecekti.

4. SYKES PİCOT ANTLAŞMASI (1916)
Osmanlıyı paylaşmak için yapılan antlaşmalar içerisinde en kapsamlı, olanıdır. İngilizlere Musul hariç tüm Irak ve Güneydoğu illeri, Fransızlara; Suriye ile Adana, Antalya arası, Ruslara da; Boğazlara ek olarak Doğu Anadolu ve Trabzon’a kadar Doğu Karadeniz Bölgesi veriliyordu.

5. MAC MAHON ANTLAŞMASI (1916)
İngilizlerin Mısır valisi Mac Mahon ile Arapların Hicaz emiri Şerif Hüseyin arasında imzalandı. Araplara Osmanlı’ya karşı savaşmaları durumunda bağımsızlık sözü verildi.

6.SEN-JEAN DE MAURİENNE ANTLAŞMASI (1917)
Rusya, İhtilal nedeniyle savaştan çekilince Uzlaşma devletleri, Rusya’dan boşalan cepheyi İtalya ile doldurmak için İtalyanlar’a Güney İllerimize ek olarak İzmir ve Afyon’a kadar Batı Anadolu Bölgesi’ni vermeyi vadettiler.

Not-1 İngiltere savaştan sonra İzmir’i İtalyanlar’a değil Yunanlılar’a verdi. (18 Ocak 1919 Paris Antlaşması) Bu durum, İtalyanların İtilaf Devletlerinden uzaklaşmasına yol açtı.

Not-2: İngiltere ve Fransa savaş sonrasında Araplar’a bağımsızlıklarını vermediler. Manda ve himaye adıyla yeni bir sömürge sistemi uyguladılar.

Anahtar Kelimeler : Osmanlıyı,Paylaşmak,İçin,Yapılan,Anlaşmalar 1.,İSTANBUL,(BOĞAZLAR),ANTLAŞMASI,(1915) İngiltere,ve,Fransa,,Çanakkale,Savaşı,sırasında,Boğazlara,saldır..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar