Osmanlı Devletinde hazzı olarak toprağı takım biçmeyen köylünün elinden arazinin alınmasının sebepleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 00:12 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Devletinde hazzı olarak toprağı takım biçmeyen köylünün elinden arazinin alınmasının sebepleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Tarıma dayalı geçim kaynağının oluşturulduğu Osmanlı toplumunda, süreklilik esasına dayandırılması için tımar sisteminin oluşturulduğu alakalı nedenlerden. Sistem gereği en alt tabakada bulunan köylülerin devlet tarafınca emanet aldıkları toprakları verimliliği sağlamalarının yanı sıra sistemin işleyişi için zorunludur. Çünkü sistemin en başlangıcında oluşacak aksaklık sistemin tümü ile aksamasına niçin olacak ve hiçbir ilerleme kaydedilmeyecektir.Yapılan denetimler ancak tımar sahipleri için değil doğal olarak ki. Tımar sahiplerinin verdiği bilgiler doğrultusunda köylülerinde denetime girmesi sağlanıyor. Bu denetimler kararı şayet ki köylü emaneten verilen toprakları takım biçmeden bir yarar beklemeye kalkışırsa topraklar ellerinden geri alınıyor. Bunun gerekliliği toplumda oluşacak sistemsel aksayışın önüne geçmektir. Ekilmeyen her arazi karşılığında vergi alınmamasına, dolayısıyla alınan vergilerle karşılanacak askeri giderlerin azalmasına ve tımar sahiplerinin yönetiminin zaafa uğramasına niçin olacaktır. Sadece onunla da kalmayıp merkezi otoriteyi sarsacak ve dahası yetiştirilemeyen askerlerin eksikliği ile emniyet zafiyeti oluşacaktır. Bir birine bağlı olan nedenler zincirinin ilk halkası olan köylülerin takım biçtiği araziler eğer olmazsa olmazlardandır. Aslında her bir halka kendi açısından kıymetli ve ötekini tetikler durumdadır. Ekilmeyen arazilerin verimliliğinin düşmesi ve tarımda ki sürekliliğinde aksaması unutmamalıdır. Tüm nedenler göz önüne alındığında köylülerin takım biçmesi elzem özellikte olup, camianın en alt tabakasının en üst katman ile iyi mi ilintili çalıştığının resmidir. Yapılan her etkinlik ve yapılmayan her etkinlik müspet veya negatif yönde yönetimi etkilemektedir.

 

Anahtar Kelimeler : Tarıma,dayalı,geçim,kaynağının,oluşturulduğu,Osmanlı,toplumunda,,süreklilik,esasına,dayandırılması,için,tımar,sisteminin,oluşturulduğualakalınedenlerden.,Sistem,gereğ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar