Osmanlı Devletinde yeniçeri olmak için hangi aşamalardan geçilmelidir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 11.08.2020 tarih ve 21:05 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Devletinde yeniçeri olmak için hangi aşamalardan geçilmelidir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Tarihte mühim bir yeri olan yeniçeriler daha çocuk yaşta seçilirdi. 10-15 yaşları içinde ki gayrimüslim çocuklar Bursa’nın Türkmen köylerinde gönderilirdi. Burada İslamı ve Türk örf tane ve gelenekleri öğrendikten sonrasında Osmanlının üniversitesi sayılabilecek Enderun mektebine gönderilirdi. Tabi tüm bunlar değil bir kısmı. Enderun mektebine gönderilenler devletin yönetimsel kadrosunda yer almak suretiyle mezun olur olmaz saraya çağrılırdı. Diğer gruplar ise orta ismi verilerek askeri teşkilata hizmet etmeye başlardı. Ortalarında bir kısmından solak olanlar bilhassa seçilir sarayda padişahı koruma görevini üstlenirlerdi l. Sultana yapılacak bir taarruz düşmanın asla beklemediği bir yerden sol yandan engellenebilsin amacı taşır solaklar. İlk zamanlar silahsız sarayda bulunan solaklar sonrasında ki zamanlarda artan tehditlerden dolayı oklarını taşımaya başlamışlardır.464 sene süresince varlığını sürdürmüş olan yeniçeriler tarihte bir oldukca vakayla anılır hale gelmiştir. Kimi padişahı katletmiş kimi padişaha ayaklanmışlardır. ilk başlarda balkanlarda Osmanlının yerleşmesinin arkasından buradan seçilen kalıplı ve parlak zeka evlatların seçilmesi ile kurulmuştur yeniçeri ocağı. Turnacıbaşı ismi verilen kişiler tarafınca muayyen testlere doğal olarak tutularak seçilmişlerdir. Fiziki yapılarının kuvvetli görünmesine dikkat edilir, parlak zeka olması gereklidir ve belirleyici bir izi bulunmamalıdır.

Anahtar Kelimeler : Tarihtemühimbir,yeri,olan,yeniçeriler,daha,çocuk,yaşta,seçilirdi.,10-15,yaşlarıiçindeki,gayrimüslim,çocuklar,Bursa’nın,T&u..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar