Osmanlı Dönemi’nde yaşayan bir tüccar olsaydınız hangi ulaşım araçlarını tercih ederdiniz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 21:28 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Dönemi’nde yaşayan bir tüccar olsaydınız hangi ulaşım araçlarını tercih ederdiniz?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Ticaretin sorunsuz bir biçimde adım atması ve daha iyi hasılatlar elde edebilmek için ulaşım araçlarının önemi her devre mühim olmuştur. Günümüzdeki ulaşım araçlarının çeşitliliği ve süratli olması dünyanın birçok eriyle rahatlıkla tecim yapılmasını kolaylaştırmaktadır. Eğer ben Osmanlı döneminde bir tüccar olsaydım, ulaşım aracı olarak şunları kullanırdım.Osmanlı Devleti zamanlarında ulaşım sağlayabilmek için önceki zamanlarda atlar ve at otomobilleri kullanılıyordu. Bazen ise eski zamanlarda inşa edilmiş gemiler yada kervanlar kullanılıyordu. Eski zamanlarda bu ulaşım şekillerinden birini kullanmak gerekirdi. Eğer, oldukça fazla yük bulunuyorsa ve tecim için oldukça fazla adamın gelmesi gerekiyorsa, kervanlar ile gezi edilebilirdik. Tabi bu sadece ancak karayolu ile erişilen yerlerde kullanılabilirdi.Eğer, tecim yapılacak bölgeler denizden ulaşılacak kadar uzak bölgeler ise gemiler ile yük, eşya ve insan taşınabilirdi. Osmanlı Devletinin birçok toprağı üstünde limanlar ve tersaneler vardı. Bu sayede gemiler ile birçok ülkeye ulaşılabiliyordu. Bir tüccar olarak kolaylıkla denizden gemiler ile uzak ülkelere yada ülkenin değişik topraklarına ulaşabilirdik.Sonraki zamanlarda ise demiryolları inşa edilmiş olduğu için ulaşım daha rahat oldu. Buharlı gemiler ve trenler ile ulaşım daha süratli oldu. Daha fazla yük taşındı. Bu nedenle o dönemlerde ise demiryolunu tercih edilebilirdik. Böylece daha süratli, emin ve ekonomik ulaşım sağlayabilirdik. Ülkenin birçok bölgesine daha acele ticari etkinlik götürebildiğimiz için hem insanoğlu temel gereksinimlerini daha rahat elde ederdi bununla beraber bizler daha çok hasılat elde edebilirdir.

Anahtar Kelimeler : Ticaretin,sorunsuz,birbiçimdeadım,atmasıve,daha,iyihasılatlarelde,edebilmek,için,ulaşım,araçlarının,önemi,herdevremühim ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar