Osmanlı Sanatı ile Batı sanatının etkileşimini örneklerle açıklayalım.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 22:05 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Osmanlı Sanatı ile Batı sanatının etkileşimini örneklerle açıklayalım.

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

15.Yüzyıldan itibaren Avrupa’da Türk müziğine, halılarına, kumaşlarına, yemeklerine yayınlanan alaka git gide arttı. Osmanlı’nın tekstil ürünleri, bilhassa de ipek kumaşlar ancak sanat eseri olarak değil dokunma şekilleriyle ve yaşamda kullanılma alanlarıyla Batı kesimi kendine fanatik bırakıyordu. Kumaşların beğenilmiş olduğu şeklinde halılar da Avrupa’yı oldukca etkiliyordu. Avrupalılar Osmanlı halılarına da büyük beğeni duyuyor ve alaka gösteriyorlardı. Hatta bu kumaş ve halıdaki desen ve motiflerimiz Avrupalıların konaklarını, kiliselerini dahi süslemekteydi. Avrupalı ressamların tablolarına esin olmaktaydı.Osmanlı-Avrupa ilişkileri geliştikçe Osmanlı’yı mevzu alan müzikli sahne oyunları artmış ve bu büyüme ile 18.Yüzyılda Avrupa’da Türk Operası akımını ortaya çıkarmıştır. Bu akımın etkisiyle yazılan birçok yapıt bulunmaktadır. Bunlar içinde en bilineni olan Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” isimli operasıdır ki Osmanlı Sarayı’nı mevzu alan bu opera Mozart’ın Türk Kültürüne olan ilgisinin bir göstergesidir.Avrupa Osmanlı’dan etkilendiği şeklinde Osmanlı da birtakım mevzularda Avrupa’dan etkilenmiştir. Lale Devri’yle beraber günlük yaşamda da Geleneksel Osmanlı divanlarının yerine Batı seçimi mobilyalar kullanılmaya başlandı. Usta ressamlara devlet adamlarının portreleri yaptırıldı ve Saray’ın duvarları bu tablolarla süslendi. En büyük adımlardan birini Sait Efendi atmıştır. Sait Efendi Fransa dönüşü koltuklar, tablolar, kitaplar getirmiştir. Osmanlı’da Batı modasının yayılmasına ön ayak olmuştur. Sait Efendi Fransa’da matbaayı yakından inceleyip İstanbul’a döndükten sonrasında İbrahim Müteferrika ile matbaayı kurmaya karar verirler.

Anahtar Kelimeler : 15.Yüzyıldan,itibaren,Avrupa’da,Türk,müziğine,,halılarına,,kumaşlarına,,yemeklerineyayınlananalakagit,gide,arttı.,Osmanlı’nın,tekstil,ürünleri..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar