Rüşvet ve iltimasın yaygınlaştığı bir ülkede hangi problemler ortaya çıkabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 07.08.2020 tarih ve 01:58 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Rüşvet ve iltimasın yaygınlaştığı bir ülkede hangi problemler ortaya çıkabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İnsanların rahata olan düşkünlüğü ve basit yoldan para kazanma isteği varlığı süresince süregelmiştir. Rüşvet ve iltimas da bunların sonucudur. Özellikle devlet kademelerinde yer edinen memurların bu biçim gelişmelere kayıtsız kalması gerektiği devletin kuvvetli kalabilmesi ve uzun seneler yargı sürmesi için gereklidir. Haksız hasılat olarak da nitelendirdiğimiz bu yaşayış seçimi normal olarak ki sorunlara ve sıkıntılara yol açacaktır.Öncelikle devlet memurlarının bu şekilde bir tavır sergilemesi ile meydana getirilen işler başarısızlıklar sonuçlandığından devlet işlere sekteye uğrar. Keyfi yapılmaz yada keyfine bakılırsa zamansız yapılır. Sıkıntıların baş gösterdiği devlet müesseselerinde ki problemler içerisinden çıkılmayacak kadar zor bir hal alır. Yetkisi ve bilgisi olmayan kişilerin layık görüldüğü işleri başarı göstermiş bir halde yerine getirememesi de cabası. Rüşvet ile öteki yapılması ihtiyaç duyulan işler de aksadığından mağduriyet artar.Askeri ve siyasal alanın yanı sıra toplumsal hayatta da tesiri ve negatif karşılığı yok sayılamaz. Askeriye de rüşvet ve iltimas ile göreve gelen yöneticilerin cahil olması ile ordunun zaafa uğramış olması paraleldir. Siyasi olarak düşünürsek devletin işleyemez hale gelmesiyle sonuçlanır. Sosyal hayatta ise bilimle, malumat birikimle ödüle layık görülmesi ihtiyaç duyulan kişiler yerine rüşvetle mükafaat alanların varlığı toplumda ki çalışmaların karşılıksız kalmış olduğu tesiri oluşturur. Nerden bakarsak bakalım devlete ve topluma tam anlamıyla zarara uğramasına niçin olan rüşvet ve iltimas olmaması ihtiyaç duyulan, haklının hakkının verildiği ve çalışanın layık bölgelere getirilmiş olduğu sistem gereklidir.

Anahtar Kelimeler : İnsanların,rahata,olan,düşkünlüğü,vebasityoldan,para,kazanma,isteği,varlığısüresincesüregelmiştir.,Rüşvet,ve,iltimas,da,bunların,sonucudur..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar