Selçuklu ve Bizans Ordularının Askeri Yapısını Karşılaştırarak Değerlendiriniz. Türk Askerlerinin Bu Kadar Kararlı Olmalarının Sebepleri Neler Olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.08.2020 tarih ve 01:56 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Selçuklu ve Bizans Ordularının Askeri Yapısını Karşılaştırarak Değerlendiriniz. Türk Askerlerinin Bu Kadar Kararlı Olmalarının Sebepleri Neler Olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Türk tarihinde önemli bir geçmişi bulunan Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu devletleri, dönemlerinde kurulmuş olan öteki Türk-İslam devletleri içinde en büyüklerindendi. Bizans ise Roma İmparatorluğu’nun yıkılması sonrası Doğu Roma İmparatorluğu’nun egemen olduğu coğrafyada kurulmuş ve yaşamış, batı âleminin en mühim devletlerinden biriydi.

 

Selçuklu orduları genel hatlarıyla savaşmaya hazır ve ancak savaşmak için yetiştirilmiş askerlerden oluşmaktaydı. Bu örgüt içinde her ne kadar göllü birlikler de yer alsa da aslolan geçim kaynaklarını askerlik yapmak ve savaşmak olan askerler oluşturmaktaydı. Türklerin asker ulus olarak görülmesinin nedeni de her vakit savaşmaya hazır ve korkusuz insanoğlu omlarıydı. Selçuklu ve Türk ordularının genel anlamda uyguladıkları cenk taktikleri de Bizanslılardan farklıydı. Hilal taktiği en oldukca kullanılanıydı.

 

Bizans devleti Roma İmparatorluğunun Doğu kısmını test eden Doğu Roma İmparatorluğunun kalıntıları üstünde Roma yıkıldıktan sonrasında yaşamaya devam etmiştir. Askeri yapılanma olarak ustalaşmış askerler bulunmakla beraber rakamları fazla değildi. Bu yüzden bir cenk sırasında aslolan kuvvetleri köylüler ve şehirlerde yaşayan sıran halk oluşturmaktaydı. Genel olarak düz bir biçimde ilerleme ve cenk meydanında sıralanma taktiğini uyuyorlardı.

 

Türk Askerlerinin Kararlı Olmalarının Sebepleri

  • Asker ulus oldukları için savaşmaktan hiç bir vakit korkmuyorlardı.
  • İslam dinine geçtikten sonrasında gaza şu demek oluyor ki İslam’ın yayılmasını amaçlayan mübarek bir hedefe kilitlenmişlerdi.
  • Doğudan devamlı olarak devam etme olan Moğol baskısı Türk askerlerini ilerleme mevzusunda teşvik ediyordu.
  • Fethedilecek yerlerden elde edilecek ganimet ve topraklar üstünde hakları bulunmaktaydı. Bu da savaşma isteklerini yükseltmekteydi.

Anahtar Kelimeler : Türk,tarihindeönemlibir,geçmişi,bulunan,Büyük,Selçuklu,ve,Anadolu,Selçuklu,devletleri,,dönemlerinde,kurulmuş,olanötekiT&uu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar