Sizce ilk yardımda gaye nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 08.08.2020 tarih ve 02:03 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Sizce ilk yardımda gaye nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İlk yardım kaza anından sonrasında kazazedeler için meydana getirilen tıbbi müdahalelerdir. Öncelikle ilk yardım bilgisi olan kişilerin ilk yardım yapması gerekir. Eğer çevrede ilk yardım bilgisi olan biri yoksa kazazedenin yaşamını riske atmadan yardı edilme amaçlanır. İlk yardım amaçlarının en önemlisi ve ilki kazazedenin yaşamsal bulgularının yerinde olup olmadığını test etmektir. Bir den fazla kazazede var ise öncelik sırası belirlenmeli şayet kazazedeler taşınabiliyorsa güvenilir bir alana alınmalılar. Çevrede bulunan imkanlar le kazazedelerin kendilerinde olup olmadığı kanamalarının olup olmadığı saptanmalı. İlk yardımın amacı kazazedenin yaşamsal bulgularının stabil tutulması ve daha kötüye gitmesini önlemedir. Sağlık ekiplerinin gelmesini beklerken yaralılar ile ilgilenmek ve çevrenin güvenliğinden güvenli olmaktır.Sağlık ekiplerine haber vermek ve 112’yi aramak da ilk yardım amaçları içinde yer alır. Polisi yada jandarmayı çevrede en yakın emniyet teşkilatını arayıp kaza alanın güvenliğinin sağlanması ve öteki kazaların önlenmesi amaçlanır. İlk yardım kaza geçirenlerin sağlığı için yaşamsal ehemmiyet taşır bundan dolayı ilk yardım meydana getirecek ferdin bu önemle yaralıya yaklaşması gerekir.

Anahtar Kelimeler : İlk,yardım,kaza,anındansonrasındakazazedeler,içinmeydana,getirilentıbbi,müdahalelerdir.,Öncelikle,ilk,yardım,bilgisi,olan,kişilerin,ilk,yardım,yapması,gerek..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar