Sosyal Bilgiler Dersinde Tanıdığınız Tarihi Şahsiyetlerden Hangisi Daha Çok İlginizi Çekti?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.08.2020 tarih ve 01:53 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Sosyal Bilgiler Dersinde Tanıdığınız Tarihi Şahsiyetlerden Hangisi Daha Çok İlginizi Çekti?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Sosyal bilgiler dersi içerik olarak pek oldukca mevzuyu kapsamakla beraber tarih bu mevzular içinde en çokca dikkat çekenler içinde yer almaktadır. Nitekim tarih mevzuları işlendiği zamanlarda duyduğumuz oldukca sayıda mühim önder ve şahsiyetler ise ön fazla ilgiyi çekenlerdir.

Bu şahsiyetler içinde bilim ve sanatta mühim gelişmelere niçin Da Vinci benzer biçimde adlardan dünya geçmişine damgasını vurmuş olan Mustafa Kemal Atatürk benzer biçimde liderlere kadar pek oldukca isim anlatılmaktadır. Fakat benim en oldukca ilgimi çeken zamanı şahsiyet ise Fatih Sultan Mehmet olmuştur.

 

Bir Cihan Sultanı: Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet Osmanlı hükümdarları içinde entelektüel zekâsı, malumat birikimi, bilime ve sanata olan yaklaşımı ile oldukca değişik bir önder profili çizmektedir. Nitekim Osmanlı benzer biçimde büyük bir devlete geç yaşta sultan olmuş, İstanbul başta olmak suretiyle pek oldukca fetihlerde bulunmuş büyük bir önderdir.

 

Eğitim itibariyle fen bilimlerinden toplumsal bilimlere pek oldukca mevzuda engin malumat sahibidir. Kendi saltanat döneminde bilim adamlarını ve sanatçıları korumuş ve desteklemiştir. Bu sayede ilmi ve sanat içerikli gelişimin de önünü açmıştır. Dört dili ana dili benzer biçimde bilmekte ve konuşmaktadır. Devlet idaresi ve askerlik kabiliyetleri son aşama gelişmiştir. Bu alanlarda yenilikler getirmekten ve bu yenilikleri uygulamaktan çekinmemektedir. Bu özellikleri sayesindedir ki, Avrupa’da Ortaçağ, kısaca karanlık zamanlar olarak adlandırılan devrin sonu getirmiş ve hem dünyanın bununla birlikte Türk milletinin gelişmesinde ciddi tesiri olmuştur.

Anahtar Kelimeler : Sosyal,bilgiler,dersi,içerik,olarak,pekoldukcamevzuyukapsamaklaberabertarih,bumevzulariçindeen,çokcadikkat,çekenler..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar