Tarihte birçok uygarlığın Anadolu’ya yerleşmesinin nedenleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.08.2020 tarih ve 00:48 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Tarihte birçok uygarlığın Anadolu’ya yerleşmesinin nedenleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İnsanlık tarihi, yaşayışları süresince yerleştikleri toprakların naturel özelliklerine nazaran seçim yapmakta, suyun ve elverişli toprakların bulunmuş olduğu coğrafyalar daha fazlaca tercih edilmektedir. Tarihte en bereketli topraklardan birisi de Anadolu toprakları olarak ortaya çıkmakta. Su kaynakların varlığı, kıtaların birleşim noktasında yer alması ile oluşan  stratejik önemi,  Anadolu toprakları için tercih unsuru olmasında etkilidir. Elverişli topraklar ve naturel kaynakların çokluğu, Anadolu topraklarında yaşayışlarını geçinmek ettiren insanların yaşam sürmesi için elzemdir. Geçmişten günümüze kadar Anadolu, her adamın sığınağı ve barınağı olmanın yanı sıra yerleşimlerin ki tercih edilen toprak olmayı başarmıştır. Türklerin de bin senedir yurdu olarak yaşadı bir coğrafya olan Anadolu, kültürlerin sentezlendiği yegane merkezlerden biri olma özelliğine de sahip.

 

Anadolu’ya yerleşen tarihte ki pek fazlaca uygarlık, yeryüzü şekillerin elverişli olması, nebat örtüsünün yaygın olan dağılımı, su kaynaklarının çokluğu, iklimin elverişli oluşu, naturel kaynakların varlıklı olması benzer biçimde nedenlerle yerleşmişlerdir. Doğu ve batı içinde ki köprü olma vazifesi ile Medeniyetler Beşiği olmuş, bu bakımdan insanlığın gelişimini başlatmış bir merkezdir. Farklı din ve mezheplerden, değişik kültürden insanların bir arada seneler boyu bir arada yaşamasına ev sahipliği yapmış ve insanlığın gelişimine katkı sunmuştur.

 

Anahtar Kelimeler : İnsanlık,tarihi,,yaşayışlarısüresinceyerleştikleri,topraklarınnaturelözelliklerinenazaranseçim,yapmakta,,suyun,ve,elverişli,topraklarınbul..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar