Tekerlek, İnsanlığa Hangi Alanlarda Katkı Sağlamıştır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.08.2020 tarih ve 23:22 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Tekerlek, İnsanlığa Hangi Alanlarda Katkı Sağlamıştır?

makale içerik

Tekerlek, İnsanlığa Hangi Alanlarda Katkı Sağlamıştır?
Kısa Linki Kopyala

Günümüz İçin Basit Gibi Görünen Ancak İnsanlık Tarihi İçin Büyük Bir Buluş Olan Tekerlek, İnsanlığa Hangi Alanlarda Katkı Sağlamıştır?

İnsanlık tarihinin en büyük buluşlarından önde gelen tekerleğin icadı, insanlar tarafınca ateşin keşfedilmesi ve test dibine alınmasından sonrasında gelen en mühim atılımlarından biridir. Ateşin keşfi iyi mi ki insanlara daha pak yiyecekler tüketmelerine imkan sağlamasının yanı sıra muhtelif madenleri işleyerek tarımda, hayvancılıkta, ticarette ve kendini savunmasında gereksinim duyduğu aletleri üretme imkânı sağladıysa, tekerleğin icadı da aynı işlevi yeri getirmiştir.

 

Tekerleğin İcadı ve Yaşanılan Gelişmeler

Tekerleğin insan yaşamına girmesiyle birlikte pek fazlaca büyüme kaydedilmiştir. Bunların başlangıcında ulaşımın kolaylaşması gelmektedir. Zaten tekerleğin icadına kadar yük taşımakta kullanılan at benzer biçimde hayvanları evcilleştirmiş olan adamın işi tekerleğin icadı ile daha da kolaylaşmıştır. Bu hayvanlar ile sınırı olan bir ulaşım imkânına sahipken tekerlek ile daha çok yol gidebilmesi olası olmuştur.

 

Ayrıca daha önceleri ürettikleri ürünleri tecim yapmak için pazara götürmek mevzusunda zorluk çeken insan tekerlekli nakliyat araçlarını evcilleştirdikleri yük hayvanlarını kullanarak daha uzak noktalara ulaştırabilir hale gelmiştir. Bu da ticaretin gelişmesine destek olmuştur.

Bunların yanı sıra belli mesafeleri kat etmekte zorluk çeken insan artık daha basit bir halde hareket edebilir hale gelmiş bu da kültürlerin ve bilginin paylaşım hızını arttırmıştır. Bilginin paylaşıldıkça bir olgu olması insanlarım daha süratli bir halde gelişmesini sağlamıştır.

Anahtar Kelimeler : Günümüz,İçin,Basit,Gibi,Görünen,Ancak,İnsanlık,Tarihi,İçin,Büyük,Bir,Buluş,Olan,Tekerlek,,İnsanlığa,Hangi,Alanlarda,Katkı,Sağlamıştır? İns..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar