Temsil Heyetinin Ankara’ya Gelişi

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 31.05.2020 tarih ve 02:41 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Temsil Heyetinin Ankara’ya Gelişi

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Temsil Heyetinin Ankaraya Gelişi başlığına geçmeden önce Amasya Görüşmelerine bakalım.

AMASYA GÖRÜŞMELERİ (20-22 EKİM 1919)
Mustafa Kemal ile Salih Paşa arasında yapılan görüşmelerde İstanbul Hükümeti; Meclisin İstanbul dışında açılmasını, seçimlerin serbest ve müdahalesiz yapılmasını, yapılacak barış görüşmelerine gidecek heyete Temsil heyetinden de kişilerin alınmasını kabul etti. Fakat Salih Paşa, İstanbul’a döndüğünde alınan kararlardan sadece “Meclis derhal açılmalıdır.” kararın uygulayacağını, üstelik de meclisin. İstanbul’da açılacağını açıkladı.

Not: Amasya Görüşmelerinin en önemli özelliği bu görüşmeleri yapmakla Temsil Heyetini İstanbul Hükümeti ilk kez resmen tanımıştır.

Şimdi Temsil Heyetinin Ankaraya Gelişi konumuza dönelim.

TEMSİL HEYETİNİN ANKARAYA GELİŞİ (27 ARALIK 1919)
Mustafa Kemal resmen olmasa da fiilen işgal altında olan İstanbul’da açılacak meclisin sağlıklı çalışamayacağı ve can güvenliği tehlikede olduğu için İstanbul’a gitmedi. Temsil heyeti ile birlikte Ankara’ya geldi. Ankara’yı merkez olarak seçmesinin nedeni ulaşım ve haberleşmenin kolay olması ve Ankara’nın Batı Cephesi’ne yakın olmasıdır. Ankara’da Hakimiyet-i Milliye isimli bir gazetenin çıkarılmasına karar verildi. Yapılan seçimlerde de Mustafa Kemal Erzurum Milletvekili seçildi. İstanbul’a giderek milletvekilleri ile Ankara’da bir görüşme yaparak onlardan şu isteklerde bulundu;

1. Mustafa Kemal, İstanbul’a gitmeyecekti ama Meclis-i Mebusan’a başkan seçilecekti.

2. Mecliste bir Müdafa-i Hukuk Grubu oluşturulacaktı.

3. Misak-ı Milli kararlarının alınması sağlanacaktı.

Anahtar Kelimeler : Temsil,Heyetinin,Ankaraya,Gelişi,başlığına,geçmeden,önce,Amasya,Görüşmelerine,bakalım. AMASYA,GÖRÜŞMELERİ,(20-22,EKİM,1919) Mustafa,Kemal,ile,Salih,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar