Töre ile anayasa içinde bir ilişki kurulabilir mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 03.08.2020 tarih ve 21:33 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Töre ile anayasa içinde bir ilişki kurulabilir mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Töre, örf ve adetlerin bir araya gelerek, çevrenin büyükleri ve lafı geçenleri tarafınca legal yada yasadışı olan kurallardır, yazılı olsa da devlet anayasasında herhangi bir geçerliliği yoktur. Törelerin cezaları anayasal cezalara kıyasla daha fena sonuçlar doğurabilir. Törenin günümüzde bizlere yansıtılanı budur sadece anane bizler Türklerin değişmez anayasasıdır. Divanü Lügati’t-Türk’de anane ; görenek ve tane olarak açıklanmıştır. Töre, Türk örf ve adetlerinin kati hükümlerinin birliğidir.Törenin önemini en iyi Orhun Kitabelerinde değinilmiştir ; Töresiz bir devlet yada toplum olmayacağını belirtmiştir. Kağan emirleri ve yargıçlar kararlarını töreye bakılırsa vermiştir. Kısaca toparlamak gerekirse ise aslolan törenin anlamı bizler Türklerin eskiden anayasasıydı. Peki anayasa ile farkları neler? Anayasa ile bir farkı yoktur aslında. İkisi de bizler Türklerin yazılı kurallarıdır. Töre eskinin, anayasa da şimdinin kurallarıdır.

Anahtar Kelimeler : Töre,,örf,ve,adetlerin,bir,araya,gelerek,,çevrenin,büyükleri,velafıgeçenleritarafıncalegalyadayasadışıolan,kurallardır,,y..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar