Türk devletlerinin kuruluşunda boyların tesirini açıklayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 08.08.2020 tarih ve 22:08 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Türk devletlerinin kuruluşunda boyların tesirini açıklayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İlk Türk Devletleri denilince akla ilk gelen devletler normalde Asya ve Avrupa’da kurulan devletlerdir. Ancak ilk Türk Devletleri içinde ilk Türk camiası olan İskitler (Saka) topluluğundan birazcık dile getirelim.

Orta Asya’da yaşamış olan İskitler, Karadeniz’in kuzeyinden Tuna Nehri’ne kadar uzanan bölgede yaşamışlar ve Pers, Asurlular, Urartular şeklinde devletlerle uzun zaman savaşmışlardır. Anadolu, Suriye ve Filistin üstünden Mısır’a sefer yapmış olan İskitler MÖ VII. Yüzyıldan MÖ II. Yüzyıla kadar siyasal etkinliklerini sürdürmüşlerdir. Perslerle mühim bir savaşım içinde olan İskitler, Alper Tunga ile Pers hükümdarı arasındaki mühim mücadelesinden dolayı ilerde İranlı ozan Firdevs’inin Şehname isminde eserinde mevzu olarak yerini almıştır.1) Asya Hun İmparatorluğu (MÖ 220 – MÖ 216): Teoman tarafınca kurulan, Mete Han zamanında en parlak dönemine ve en geniş sınırlarına ulaşmıştır.

– Orta Asya’da kurulan ilk Türk devletidir.

– İlk teşkilatlı Tür devletidir ve Orta Asya’da Türk boylarını tek bayrak dibine ilk kere bu devlet toplamıştır.

– Hun akınlarına karşı Çinliler Çin Seddi’ni yapmışlardır.

– Mete Han orduda onluk sistem oluşturarak bütün dünyaya misal olmuştur.En mühim Türk BoylarıKırgızlar

En eski Türk kavimlerinden kabul edilen Kırgızlar, ilk başta Yenisey Irmağı etrafında yaşıyorlardı. M. S. 1. Yüzyılda Asya Hun Devleti’ne bağlandılar ve Tanrı Dağları yönünde yerleştiler.Sibirler

Çok hareketli Türk kavimlerinden kabul edilen Sibirler, Balkaş Gölünün güneyinde yaşıyorlardı.Akhunlar

Bir başka ismi Eftalitler olan Akhunlar, büyük Hun kavminin bir parçasıdırlar.Avarlar

Asya Hun İmparatorluğu’nun çöküşünden sonrasında Anayurdumuzda To-pa ve Avar (Cu-Cen) kavimleri bu siyasal boşluğu doldurmuşlardı. Her iki kavim de Türk’tü.Hazarlar

Hazar Türkleri, Göktürk Devleti’nin en batı ucunda yaşıyorlardı.

Anahtar Kelimeler : İlk,Türk,Devletleri,denilince,akla,ilk,gelen,devletler,normalde,Asya,ve,Avrupa’da,kurulan,devletlerdir.,Ancak,ilk,Türk,Devletleriiçindeilk,Türkcamiası&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar