Türkler savaşlarda hangi taktikleri uygulamıştır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.08.2020 tarih ve 22:51 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Türkler savaşlarda hangi taktikleri uygulamıştır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Savaşçı kimliği ve savaşlarda ki üstün başarısından dolayı, ustalığı nedeni ile Türkler tarih sahnesinde mühim bir yere sahiptir. Orta Asya da tarihte ki yerine ilk adımını atan Türkler, bilhassa Çinliler ile girdikleri mücadelelerin derhal hepsinde başarı göstermiş olmuşlardır. Benimsedikleri yaşayış tarzları da onları savaşçı olmaya zorlamış, göçebe veya yerleşik seviye kurmaları için lüzumlu çabayı göstermişlerdir. Mete Han ilk tertipli ordunun kurucusu olarak menfaat karşımıza. Bugün kara kuvvetlerinin de kurum yılı olarak belirttiği M.Ö 209 yılı bir fazlaca ehemmiyet arz etmektedir. Düzenli açılan birlik sistemleri yardımıyla güç kazanmışlardır. Atın üstünde savaşan bir toplum olma özelliği ile beraber kuşanılan; kılıç, kalkan ve oklarla, zırhlarını donanarak güçlerini yansıtmışlardır. Mızrağın da bazen harp için kullanıldığı detayları tarih kitaplarında yer almakta.

 

Turan ismi verilen harp taktiğinin kullanması Türk devletlerinin genelinde var olup, ancak kendilerine özgü özellikler taşımış olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda hilal taktiği de denilen Turan taktiği, iki değişik harp aşamasından oluşuyor. Öncelikle gönderilen minik öncü birliklerin feyk istifa si ile gelen düşmana hilal gibi kurulan pusu ile müdahale ediliyordu. Sadece Türklere ilişik bu harp taktiği, bir oldukça muharebede kalabalıklara karşın üstün gelinebilmesini sağlamıştır. Geri çekilen öncü birliğin ardından giden hasım askerleri yanlardan ve karşıdan kuşatılıp, ani bir taarruz ile yeniliyordu. Sayısal çokluğun oldukça ta anlam anlatım etmediği bu taktik yardımıyla büyük başarılar elde edilerek büyük devletler kurulmuştur.

Anahtar Kelimeler : Savaşçı,kimliği,ve,savaşlarda,ki,üstün,başarısından,dolayı,,ustalığınedeniile,Türkler,tarih,sahnesindemühimbir,yere,sahiptir.,Orta,Asya,da,tarihte..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar