Uluslararası Sahada Güçlü Ticari Faaliyeti Olan Devletler Dünya Siyasetinde Nasıl Bir Rol Oynar?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 05.08.2020 tarih ve 01:03 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Uluslararası Sahada Güçlü Ticari Faaliyeti Olan Devletler Dünya Siyasetinde Nasıl Bir Rol Oynar?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Ekonomik yapısı kuvvetli temeller içeren ve bütün sektörlerde muayyen planlamalar yaparak büyümesini ve istihdamını olumlu yönde bir biçimde artıran devletlerin internasyonal alanlardaki ticari faaliyetlerde gücü eline geçirmesi fazlaca basit bir hal almaktadır. Üretim ekonomisini prensip edinerek birçok alanda yenilikleri hizmete sunan ve dışa bağımlılığı azaltan devletler ihracat rakamlarında da istenen hedefe basit bir biçimde ulaşabilmekte ve birçok ülkeyi bir anlamda kendisine bağımlı hale getirmektedir.Uluslararası ilişkiler çerçevesinde vakit içinde birtakım devletlerarasında siyasal, ekonomik yada milli nedenler ile bazı anlaşmazlıkların yaşanması laf mevzusu olabilmektedir. Böyle bir vaziyet yaşandığı takdirde ekonomik yapısı daha kuvvetli olan ve sanayi, ticari veya askeri alanlarda fazlaca gelişmiş bir konumda yer edinen devletler rakibi karşısında bazı ticari yada teknolojik yaptırım kozunu ortaya sürerek siyasal başarı elde etme amacı gütmektedir.Dünya siyasetine kendi çıkarlarını esas alarak diledikleri biçimde doğrultu verebilme potansiyeli bulunan kuvvetli devletler istedikleri ülkeler üstünde amaçlarına müsait olacak biçimde baskı unsurlarını devreye sokmaktadır. Stratejik konumda bulunan ülkeler ve pazarlara rağmen bazı ekonomik ve siyasal planlamalar yürüten kuvvetli devletler ekonomik ortaklaşa iş altında hedef haline getirdikleri yerler yada ülkelerin yönetimleri üstünde laf sahibi olabilmeyi ve bu ülkelerin kendi çıkarlarına müsait olacak biçimde kararlar almasını sağlayacak adımların attırılmasını gaye edinmektedir. Ekonomik olarak dışa bağımlı bir şekilde bulunan ülkelerin siyasal ilişkilerde sıska bir noktada bulunması aşikardır.

Anahtar Kelimeler : Ekonomik,yapısıkuvvetlitemeller,içeren,vebütünsektörlerdemuayyenplanlamalar,yaparak,büyümesini,ve,istihdamınıolumlu,yö..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar