Uygurlarda yerleşik yaşamın yaygınlaşması ile beraber sanatın hangi dalları gelişmiştir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 01:11 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Uygurlarda yerleşik yaşamın yaygınlaşması ile beraber sanatın hangi dalları gelişmiştir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Uygurlar yerleşik hayata geçtikten sonrasında fotoğraf, minyatür ve heykel şeklinde sanat dallarında oldukça ilerlemişlerdir. Bu başarı göstermiş büyüme yapıların tarihten günümüze kadar gelmesine sebep olmuştur. O günün tarihini inanışını kültürünü bize bugüne heykel, fotoğraf şeklinde sanat dalları ile aktarmayı başarmışlardır. Uygurlar yerleşik hayata yaygın bir biçimde geçince inandıkları din için mabet yapımında ustalaşmışlardır. Tapınaklarında avlulu düzenler oluşturmuşlar taptıkları kişileri tam ortaya heykelini inşa etmişlerdir. Ve heykelin inşa edilmiş olduğu bölüm mübarek bölüm olarak adlandırılır.Uygurların din anlayışları yerleşik dünyadaki kent yapılarını da etkilemiştir. Tapınakların düzenini mimari olarak yapısını ve şehirde bulunan evlerini iklim şartlarını da göz önünde tutarak inşa etmişlerdir. Uygurlar tapınakların duvarlarını resimlerle süslemişler, fotoğraf sanatında ilerleme kaydetmişlerdir. Minyatürü kitaplar için kullanmışlardır. Tapınak duvarlarında din ile bağlantılı insanoğlu tasvir etmişler ve minyatür duvara fotoğraf yapma sanatını geliştirmişlerdir.Yerleşik hayata geçtikten sonrasında bilhassa dini tapınakları için heykelleri oldukça sık icra eden uygurlar bu sanat branşında da kendilerini geliştirmişler. Heykelleri yerleşik hayata geçtikten sonrasında oldukça sık meydana getirmeye başlamışlar alçı, mermer taşı, ahşap ve toprak şeklinde araç-gereç kullanmışlardır. Heykelleri genel anlamda yüz bölgesi benzer biçimde ele almışlardır.Yerleşik hayata geçmek sanat branşında da değişik bir ebat kazandırmıştır. Yaptıkları eserin devamını yapabilme seçenekleri oluşmuştur. Şehirleri kurunca dini tapınaklarını ortaya inşa etmişler böylece mimari yapılarda da ince çizgileri yakalamayı başarmışlardır.

Anahtar Kelimeler : Uygurlar,yerleşik,hayata,geçtiktensonrasındafotoğraf,,minyatür,ve,heykelşeklindesanat,dallarındaoldukçailerlemişlerdir.,Bubaşarı,gö..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar