Uygurların yerleşik hayata geçmelerinin yaşam tarzlarına tesiri nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.08.2020 tarih ve 00:58 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Uygurların yerleşik hayata geçmelerinin yaşam tarzlarına tesiri nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Orta Asya’nın engin dağlarının düz ovalarında kurulmuş ilk Türk devletlerinden önde gelen Uygur devleti, tarihin akışını değiştirmiş, savaşçı kimliği olan Türklerin daha oldukca kendi içerisine kapanmasını sağlamıştır. Bu dönemde toprakların genişlemesi durmuş netice olarak yıkılmıştır. Manihaizm dinini benimseyen Uygurlar, dinin gereklerini birer birer yerine getirmeye başlamıştır. Et yemenin yasak olduğu bu dinin kuralları sebebi ile Uygurlar da et yiyecek yasaklanmıştır. Yasaklanan et sebebiyle de hayvancılık yapmak durma noktasına gelmiş ve başka sonuçlar doğurmuştur. Sadece deri, süt ve süt ürünleri şeklinde amaçlara hizmet eden hayvancılık açınma gösterememiş bu da topluluğu takım biçmeye, tarıma yönlendirmiştir. Tarıma yönelen topluluk durağan bir ömür seçimi benimsemesi sebebi öne sürülerek göçebe bir toplumdan yerleşik hayata geçmiştir. İlk defa Uygurlar döneminde yerleşik hayata geçen Türk topluluğu tarımla ilgilenmiştir. Tüm nedenler değişik sonuçlar doğurmuş topluluk değişik yönlerde etkileşim göstermeye başlamıştır.

 

Yerleşik hayata geçmelerinin peşinden harp yapmak için devamlı taarruz sistemini tatbik eden Türkler artık müdafaa hattı kurmaya başlamış ve bir oldukca saldırıya maruz kalmıştır. Mani dininin savaşçı kimliklerinin yok bulunmasına niçin olması Uygurları tarıma yönlendirmekle kalmamış, taşınamaz evlerin yapımı ile mimarisinin gelişmesini de sağlamıştır. Türkler tarih süresince at üzerinde savaşıp et tükettikleri için bu gelişmeler onların kültürel anlamda köklü değişimini sağlamıştır. Bu değişiklikler kararı yaşayış seçimi ve hayatları değişen Uygurlar değişik alternatifleri gözetmek zorunda kalmışlardır.

Anahtar Kelimeler : Orta,Asya’nın,engin,dağlarının,düz,ovalarında,kurulmuş,ilk,Türk,devletlerindenönde,gelenUygur,devleti,,tarihin,akışını,değiştirmiş,,savaşçı,kimliği,olan,T&uu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar