Yaşadığınız civarda eski uygarlıklara ilişik kalıntılar var mı?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.08.2020 tarih ve 00:47 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Yaşadığınız civarda eski uygarlıklara ilişik kalıntılar var mı?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Doğu Anadolu bölgesinde yaşıyor olmam nedeniyle, burada ki iklimin ağır şartlarına karşın Anadolu’nun kapısı olarak gördükleri merkezde yaşayış süre gelmiş olmaları ve yerleşim yeri olarak görmeleri eski uygarlıkların kalıntılarının çokça olduğunu bilmemi sağlıyor. Öyle ki en eski ve köklü şehirlerden birisi olan Ani Antik kenti tarih kokuyor. Türklerin Anadolu’ya girişinin Malazgirt’ten ilkin bu şehri fethetmesi ile gerçekleştiği ve Anadolu da mevcud ilk caminin burada inşa edilmiş olması ayrı bir gurur vesilesi. Sultan Alparslan tarafınca 1064 senesinde fethedilen bu kent tarih süresince mühim bir merkez olmuş ticari yollardan ipek yoluna ev sahipliği yapmıştır. Bir fazlaca kilisenin bile hala ayakta duruyor olması İslam öncesi uygarlıkların da izlerine rastlanmasını sağlıyor, şehrin kıymetini daha da arttırıyor. Her sene gelen binlerce turiste ev sahipliği meydana getiren Kars halkı çokta bilgili görünmüyor.

 

İçeride maalesef yabancı turistler için tercümanlık ve rehberlik hizmeti sunabilecek kişilerin azlığı bunun göstergesi. Şehrin korumaya alındığı etrafını çevreleyen surlar yardımıyla belli oluyor. Çıkan savaşlar ve geçen zaman içinde bu zamanı surların bir bölümü maalesef yıkılmış vaziyette. Korumaya alınmadan ilkin köylülerin içerisini yerleşim yeri olarak kullandığı, zamanı bölgeleri hayvanlarını otlatma alanı olarak kullandıkları da görülebiliyor. Geçte olsa alınan tedbirler ümit verici. Bir fazlaca medeniyete ev sahipliği yapmış bu şekilde merkezi bir şehrin insanlık tarihini idrak etmek adına önemi fazlaca. Özellikle Türkler tarafınca fethedilen ilk Anadolu toprağı olması ayrı bir öneme sahip hepimiz için.

Anahtar Kelimeler : Doğu,Anadolu,bölgesinde,yaşıyor,olmam,nedeniyle,,burada,ki,iklimin,ağır,şartlarınakarşınAnadolu’nun,kapısı,olarak,gördükleri,merkezde,yaşayışsüre,gelmiş&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar