Yeni ticaret yollarının bulunmasının Osmanlı Devleti’ne tesirleri neler olmuştur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.08.2020 tarih ve 01:34 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Yeni ticaret yollarının bulunmasının Osmanlı Devleti’ne tesirleri neler olmuştur?

makale içerik

Yeni ticaret yollarının bulunmasının Osmanlı Devleti’ne tesirleri neler olmuştur?
Kısa Linki Kopyala

Osmanlı devletinin yargı sürdüğü coğrafyada ki kaynakların aynı olması değişik kaynak arayışlarının olması gerekliliğini arttırmıştır. Gün geçerek bu kaynakların azalması öteki devletlerin tercihini coğrafi keşiflerin yapıldığı coğrafyaya yöneltmiş, Osmanlı devletinin hasılatının azalmasına niçin olmuştur. Sebep-netice ilişkisi içinde gelişen tarihsel vakalar normal olarak ki iyi yönünün yanı sıra negatif etkilerde doğurmuştur. Doğal kaynakların çokluğu ile yeni tecim yollarının gelişimi ham madde arayışının değişik coğrafyada sürdürülmesi ekonomik olarak ta Osmanlı devletini zayıflatmış gelişimlerin arkasında bırakmıştır. Bilim ve teknolojik alanda ki gelişimleri de takip edememesi bu olumsuzlukları çoğaltmıştır.

 

Coğrafi keşiflerin Osmanlı devletinin gerileme dönemine muadil gelmesi bu gerilemeyi hızlandırmış mühim bir tecim yolu olan ipek yolu bu zamanda kıymetini yitirmiştir. Ekonomik buhranların ardı arkası kesilmeden gelmesi Osmanlı devletinin çöküşünü hızlandırdığı şeklinde gelişen dünya düzeninde yer bulamamasına niçin olmuştur. Avrupa devletlerinde gelişen denizcilik faaliyetleri, bilim ve endüstri de ki yenilikler Osmanlı devletinde sağlanamamış siyasal anlamda da kan kaybetmiştir. Tüm bu nedenler dolayısıyla Osmanlı devleti kendini yenileme sürecine girmiş, bir oldukça düzeltim ve yenilik hareketleri ile açığı kapatmaya çalışmıştır. Ancak bu gelişimleri yakalayamamış olması Osmanlı devletinin tarihte ki başarısızlığı olarak karşımıza çıkmış bize bilim ve sanayinin kıymetini göstermiştir.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,devletininyargısürdüğü,coğrafyada,ki,kaynakların,aynı,olmasıdeğişikkaynak,arayışlarının,olması,gerekliliğini,arttırmıştır.,Gün,geçerek,bu,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar